Rada Miasta Oświęcim VII kadencji - wnioski radnych

wniosek dotyczy:
poprawy ławek przystankowych
(znak OR.b.0003.7.2017 zgłoszony dnia 2017-01-25, na sesji Rady Miasta Oświęcim przez: Stanisław Biernat Michał Chrzan )


Stosownie do zapisów Statutu Miasta Oświęcim § 39 oraz § 40 zgłaszamy następujący wniosek.

Jak Państwo Radni może zauważyli, Pan Prezydent od jakiegoś już czasu na nasze interpelacje zbytnio się nie wysilając, odpowiada na zasadzie kopiuj wklej w zasadzie nie przedstawiając żadnych konkretnych powodów, dlaczego by nie można tych ławek wymienić. Mamy również przekonanie, że poprzez formę takich odpowiedzi Pan Prezydent nie raczy sobie lekceważyć Nas jako Radnych. Minął rok i nic się nie zmieniło, dlatego też od pytania przechodzimy do działania i składamy wniosek o poprawienie ławek tak, aby dało się usiąść bez ryzyka przymarznięcia.


Odpowiedź Prezydenta Miasta Oświęcim
(udzielona w dniu 2017-02-08)


Odpowiadając na wniosek złożony na sesji Rady Miasta Oświęcim w dniu 25 stycznia 2017r. znak: OR.b.0003.7.2017 w sprawie poprawy ławek wiaty na głównym przystanku przy ul. Dąbrowskiego oraz wiat przy ul. Śniadeckiego - informuję:
obserwując pasażerów komunikacji publicznej da się zauważyć, że osoby te korzystają z ławek o każdej porze roku. Przez kilka lat ich funkcjonowania nie odnotowano skarg lub uwag, że ławki zimą są zbyt zimne, a latem zbyt gorące, aby na nich usiąść. Wykonanie ławek w tym przypadku z powlekanych metalowych prętów powoduje, że w okresie mroźnej zimy lub gorącego lata komfort korzystania z tego miejsca do odpoczynku w oczekiwaniu na autobus jest niewątpliwie mniejszy niż w przypadku ławek wykonanych np. z drewna. Jednak nie możemy mówić o sytuacji, gdy oczekującym pasażerom grozi przymarznięcie lub poparzenie. Metalowe ławki są bezpieczniejsze pod względem higieniczno-sanitarnym. W Polsce jak również zagranicą stosuje się takie lub podobne rozwiązania. W załączeniu fotografia ławki z rynku w mieście Savigliano we Włoszech.
Uważam, że nie ma potrzeby wymiany isniejących ławek na inne. Zbyt długa dyskusja na ten temat jest niepotrzebna. Dlatego przy kolejnych wiatach przystankowych takie rozwiązanie nie będzie stosowane.

[ 142 ]