Rada Miasta Oświęcim VII kadencji - interpelacje radnych

Interpelacja dotyczy:
poprawy stanu ławek
(znak OR.b.0003.10.2016 zgłoszona dnia 2016-02-24, na sesji Rady Miasta Oświęcim przez: Stanisław Biernat Michał Chrzan )


Na jednym z portali internetowych ukazał się artykuł. Kraków: urzędnicy poprawią wiaty przystankowe.
Nowe wiaty przystankowe wprawdzie ładnie wyglądają, ale nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed deszczem i wiatrem.1 Nowe, eleganckie wiaty stanęły między innymi przy Centrum Kongresowym. Jednak od początku mieszkańcy zwracali uwagę, że są mało funkcjonalne.2 - One są za wysokie. Ludzie, którzy stoją, są zalewani. Stare wiaty były lepsze - mówili. Podobne skargi dotarły też do Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie . Ten porozumiał się z prywatną firmą, która postawiła wiaty. - One będą nieco zmodyfikowane. Zostaną do nich domontowane elementy, które spowodują, że będą bardziej odpowiadały potrzebom pasażerów - zapowiada Michał Pyclik z ZIKiT-u. Poprawki mają się pojawić jeszcze w tym miesiącu. Na początek przy Centrum Kongresowym, bo tam narzekań było najwięcej. ZIKiT przyznał, że wybierając wzór nowych wiat nie sprawdzał funkcjonalności. Zasięgnął jedynie opinii u władz Szczecina, który korzysta z podobnego projektu.
Po przeczytaniu tego materiału zastanawiamy się czy to aby Pan Prezydent był tym adresatem do którego powinniśmy się zwrócić z tą interpelacją? Patrząc na wzór miasta Kraków, w którym to urzędnicy przyznając się do tego, że nie sprawdzili funkcji nowych wiat, sami wyciągają wnioski i podejmują decyzję o ich modyfikacji. Tak więc Prezydent Krakowa nie jest im do takiej decyzji potrzebny. A w naszym mieście, jak widzimy urzędnik nie może nic, bez „błogosławieństwa" Prezydenta, nawet jeśliby miał inne zdanie na ten temat.
Dlatego zadajemy pytania:
1. Do kogo mamy się zwrócić z tą interpelacją?
2. Kiedy zostaną poprawione ławki tak, aby dało się usiąść i tez ryzyka przymarznięcia?


Odpowiedź Prezydenta Miasta Oświęcim
(udzielona w dniu 2016-03-02)


Szanowni Panowie Radni,
odpowiadając na interpelację zgłoszoną na sesji Rady Miasta Oświęcim w dniu 24 lutego 2016r. w sprawie wiat przystankowych - wyjaśniam że:
1. Zgodnie z § 39 ust.l uchwały Nr XXI/221/07 Rady Miasta Oświęcim z dnia 28 grudnia 2007r. w sprawie zmiany i ogłoszenia tekstu jednolitego statutu miasta - Radni mogą kierować do prezydenta lub, za pośrednictwem prezydenta, do kierowników jednostek organizacyjnych interpelacje i wnioski.
2. Zamontowane ławki spełniają swoją rolę i nie planuje się ich wymiany.

[ 197 ]