Rada Miasta Oświęcim VII kadencji - interpelacje radnych

Interpelacja dotyczy:
stanu ławek na przystankach autobusowych
(znak OR.b.0003.81.2015 zgłoszona dnia 2015-12-23, na sesji Rady Miasta Oświęcim przez: Stanisław Biernat Michał Chrzan )


Stosownie do zapisów Statutu Miasta Oświęcim § 39 ust. 1 i 2 składamy następującą interpelację.
W „Wydarzeniach" na portalu internetowym naszemiasto.pl ukazał się artykuł: „Na tych ławkach nie da się siedzieć. Są zimne!"
W artykule tym czytamy „Żeby usiąść na nowych przystankach autobusowych, trzeba mieć ze sobą poduszkę albo coś innego do podłożenia. Ławki wykonano z metalowych prętów. Przy takiej temperaturze jak ostatnio są zbyt zimne. Wraz z koleżanką czekałam dzisiaj 20 minut na autobus. Zanim usiadłyśmy, musiałyśmy rozłożyć na ławce czapki i szaliki - mówi Julia, nastolatka z Oświęcimia. Wiaty z ławkami z metalowych prętów są przy ulicach Dąbrowskiego i Śniadeckiego. To jedne z najbardziej obleganych przystanków w Oświęcimiu. Wiata przy Dąbrowskiego, głównej ulicy miasta, została wymieniona podczas remontu całej okolicy przystanku. Jest tutaj stojak na rowery, zasadzono ozdobne trawy i drzewa. Nowoczesna i efektowna konstrukcja budzi wśród mieszkańców mieszane uczucia. Uważają, że jest mało praktyczna, ponieważ oprócz tego, że ma „zimne" ławki, nie da się pod nią schronić przed deszczem czy śniegiem, bo jest zbyt wąska. Przy Śniadeckiego taką samą wiatę postawiono po ostatnim remoncie ulicy. Nasi dziennikarze byli wczoraj zobaczyć, czy ktoś korzysta z ławek. Przez godzinę obserwowaliśmy przystanek. Mimo że cały czas było dużo osób, siadali sporadycznie, głównie starsi ludzie. Czekam, aż coś z tym zrobią, bo na razie to te ławki nie służą ludziom - narzekał Krzysztof Grzyb z Brzeszcz, który wracał z pracy. Helena Stolecka z Bierunia często jeździ do Zatora. Na przesiadkę musi w Oświęcimiu czekać nieraz pól godziny. Tutaj nawet w czasie lata trudno usiąść, gdyż metalowe pręty bardzo nagrzewały się od słońca - zauważyła kobieta. - Gdyby użyto drewna lub plastiku jak na innych przystankach, wtedy nie byłoby problemu. Takich opinii usłyszeliśmy więcej. - Stoję na tym przystanku codziennie, gdy wracam ze szkoły. Zawsze jest pełno ludzi, ale większość stoi, choć ławki są puste - mówiła Ola, licealistka z Konara. Oświęcimianka Maria Chechelska liczy, że Urząd Miasta poprawi ławki tak, aby dało się usiąść bez ryzyka przymarznięcia. Jak będzie mróz i na ławce usiądzie ktoś w wilgotnym ubraniu; to trzeba będzie go odrywać przewidywała kobieta. Urząd Miasta w Oświęcimiu, który zlecił wykonanie nowych wiat, widzi w nich same zalety. Ławki na nowych przystankach są łatwiejsze w utrzymaniu i mniej narażone na niszczenie, jak to bywało w przypadku drewnianych czy plastikowych - przekonuje Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta. Pomysłowi na wykonanie ławek z metalu dziwi się Łukasz Kmita, szef związku komunikacyjnego w Olkuszu. - U nas są ławki z plastiku lub drewna. Przecież na metalowych nie dałoby się usiąść w zimie- komentuje."
Efektownie i nowocześnie na przystanku przy ul. Dąbrowskiego mogliśmy przeczytać dwa lata temu na portalu oświęcimskie24.pl, gdzie Pan Wiceprezydent Andrzej Bojarski mówił - liczymy, że pomysł spodoba się. Pomysł, który kosztował ponad 100 tys. złotych, okazał się kolejną klapą. A miało być tak pięknie.
W związku z tym mamy pytania:
1. Kiedy Urząd Miasta poprawi ławki tak, aby dało się usiąść bez ryzyka przymarznięcia?
2. Czy Urząd Miasta w związku z łatwiejszym utrzymaniem nowych wiat zamierza w pozostałych wiatach wymienić ławki na metalowe?


Odpowiedź Prezydenta Miasta Oświęcim
(udzielona w dniu 2016-01-05)


Szanowni Panowie Radni,
odpowiadając na interpelację zgłoszoną na sesji Rady Miasta Oświęcim w dniu 23 grudnia 2015r. w sprawie wiat przystankowych - wyjaśniam:
W 2013r. Miasto przystąpiło do wymiany starych wiat przystankowych na nowe, których konstrukcje dopasowane są do charakteru otoczenia.
Przy wyborze modelu wiat na głównym przystanku przy ul. Dąbrowskiego oraz przy ul. Śniadeckiego wzięto przede wszystkim pod uwagę estetykę i odporność na zniszczenia. Elementem wyposażenia obiektu są siedziska metalowe. Z obserwacji wynika, że osoby oczekujące na przystankach korzystają z tych siedzisk.
Informuję, że Miasto nie planuje wymiany siedzisk w nowo wybudowanych wiatach.
Jednocześnie pragnę wyrazić zdziwienie postawą Panów Radnych, którzy posługując się artykułem prasowym kwestionują zasadność powyższej inwestycji słowami „ Pomysł, który kosztował ponad 100 rys. złotych okazał się kolejną klapą, A miało być tak pięknie."
Niech Panowie wytłumaczą wyborcom ze swoich okręgów wyborczych, brak poparcia dla budżetu miasta na 2016 r., a tym samym dla takich inwestycji jak w przypadku Pana Stanisława Biernata dla zadania „Przebudowa ul. M.C.Skłodowskiej i ul. Partyzantów", czy też w przypadku Pana Michała Chrzana, który jest nie tylko radnym z Zasolą ale także Przewodniczącym Rady Osiedla „Zasolę", brak poparcia dla zadania „Przebudowa ul. Krzywej oraz odcinka ul. Cynkowej od skrzyżowania z ul. Krzywą do ul. Więźniów Oświęcimia w zakresie części drogowej i infrastruktury podziemnej", czy też dla zadania „Zagospodarowanie terenu zielonego pomiędzy ulicami Więźniów Oświęcimia i Obozową".

[ 222 ]