Wybierz wielkość czcionki oraz dobierz kontrast używając klawiszy obok

Wybrany rozmiar: 100%

Obecny styl: Normalny

Wsparcie dla inwestorów

 

KINO NA RYNKU

Rewitalizacja

zapraszamy

 

DZIEJE SIĘ! :-)

Wydarzenia w Oświęcimiu

Kalendarz imprez w Oświęcimiu

Zapraszamy do OCK


 

W naszym mieście


 

Na sportowo

 

OFERUJEMY

POLECAMY

 

POLECAMY

Oferujemy

 

Kochać Człowieka

 

WSZYSCY SŁUCHAMY


 

MIASTO MOJE

DARMOWA APLIKACJA

Rozklad Jazdy MZK

 

Zapraszamy

Praca Oświęcim

POLECAMY

Zapraszamy

 

geoportal

Pogoda

Pogoda w Oświęcimiu

Marcin Meller w Galerii Książki

 

4 lipca, o godz. 18 z okazji 5-lecia  działania Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego Galeria Ksiązki , w nowym obiekcie, odbędzie się spotkanie autorskie z Marcinem Mellerem.

MARCIN MELLER jest reporterem i felietonistą „Newsweeka Polska”. W TVN24 prowadzi „Drugie śniadanie mistrzów”, a w TVN (wraz z Magdą Mołek) program „Dzień Dobry TVN”. Absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim, był działaczem podziemnego NZS-u i Pomarańczowej Alternatywy. W latach 1991-2003 reporter tygodnika „Polityka”, w tym czasie spędził dwa lata w Afryce, pisał również m.in. z byłej Jugosławii, Iranu i Czeczenii. Był gospodarzem nadawanego przez TVN pierwszego w Polsce reality show „Agent”.

Wspaniała muzyka, wybitni artyści. OCK zaprasza na koncerty organowe

 

 

4 lipca rusza kolejna 21. edycja Letnich Koncertów Organowych organizowana przez Oświęcimskie Centrum Kultury. Do 1 sierpnia 2016 roku, w każdy poniedziałek (4, 11, 18, 25 lipca oraz 1 sierpnia) o godzinie 19, w kościele św. Maksymiliana w Oświęcimiu odbędzie się pięć koncertów organowych
Od ponad 20 lat w Oświęcimiu rozbrzmiewa latem muzyka organowa. Najpierw pod nazwą „Oświęcimskie Recitale Organowe“, a od 2004 roku jako „Letnie Koncerty Organowe“. Koncerty organizowane przez Oświęcimskie Centrum Kultury przyciągają do kościoła św. Maksymiliana wielu miłośników muzyki, którzy mają możliwość posłuchania muzyki organowej, skomponowanej przez wielkich mistrzów gatunku oraz utworów kompozytorów współczesnych. W Oświęcimiu gościło wielu znakomitych muzyków z Polski, jak również z Japonii, Urugwaju, Brazylii, USA, Hiszpanii, Austrii, Szwecji, Słowacji, Rosji.

Ankieterzy zapukają do rolników. Trwają badania struktury gospodarstw rolnych

 

Od 1 czerwca do 29 lipca 2016 r. w wylosowanych gospodarstwach rolnych w całej Polsce  prowadzone są badania struktury gospodarstw rolnych (R-SGR). Wykonują je ankieterzy, którzy w tych dniach odwiedzają wylosowane gospodarstwa rolne z województwa małopolskiego. 
Każdy ankieter posiada legitymację służbową, upoważnienie do prowadzenia badań oraz wyposażony jest w tablet.

Tożsamość osób wykonujących pracę ankieterów potwierdzić można na specjalnie przygotowanej Infolinii Statystycznej pod numerem telefonu 22 279 99 99. Infolinia jest czynna od  1 czerwca - 29 lipca b w godz. od 8 do 20.

Czwartkowe spotkanie polskiej reprezentacji z Portugalią zobaczymy na telebimie na rynku

 

Letnie kino plenerowe na rynku ruszy 30 czerwca. O godzinie 21 wspólnie obejrzymy naszą reprezentację w meczu ćwierćfinałowym Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Zapraszamy na rynek!

Wsparcie doradcze w zakresie energetyki

 
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Beneficjent, Partner Wiodący) we współpracy z Partnerami na terenie całego kraju (wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz Urząd Marszałkowski w Lublinie)  realizuje projekt pn. „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”. Jest on finansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 w ramach I Osi Priorytetowej „Zmniejszenie emisyjności gospodarki”.

TAGI:

Wykazy nieruchomości przeznaczonych do oddania w dzierżawę w trybie bezprzetargowym

Prezydent Miasta Oświęcim informuje, że podane zostały do publicznej wiadomości, poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miasta Oświęcim przy ul. Jagiełły 23 na okres 21 dni, wykazy nieruchomości przeznaczonych do oddania w dzierżawę w trybie bezprzetargowym przy ulicach: Brzechwy, Dąbrowskiego. 

Letnie kino premierowe na rynku

 

 

Urząd Miasta Oświęcim przygotował nową ofertę wakacyjną. Po raz pierwszy na Rynku Starego Miasta  ustawione zostanie kino plenerowe. Od 1 do 10 lipca  kinomani będą mieli wiele propozycji filmowych, wygodne leżaki oraz krzesła, na których przyjemnie będzie można spędzić czas, oglądając dobry repertuar. – Każdy znajdzie coś dla siebie, będziemy mieli bajki dla dzieci i filmy dla dorosłych - zachęca Marek Tarnowski naczelnik Wydziału Promocji Miasta. – Przygotowaliśmy też niespodziankę. Będziemy prezentować mecze w ramach Euro 2016. Obejrzymy wspólnie trzy spotkania ćwierćfinałowe, dwa półfinały i 10 lipca mecz finałowy – zdradza szczegóły Janusz Chwierut prezydent Oświęcimia. – Mam nadzieję, że podczas tych spotkań wystąpi polska reprezentacja – dodaje.

Szkolenie z przepisów prawa w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych i zasad kontroli

 
Urząd Miasta Oświęcim zaprasza przedsiębiorców sprzedających i podających napoje alkoholowe oraz pracowników na szkolenie na temat obowiązujących przepisów prawa w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych i zasad kontroli.
Szkolenie odbędzie się 30 czerwca 2016 r. o godz. 10 w auli Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu ul. Nojego 2B.

Oświęcimski Kinowy Ogródek Plenerowy

 

 

25 czerwca 2016 roku około godziny 21:00 na parkingu obok Oświęcimskiego Centrum Kultury rozpocznie się plenerowa projekcja filmowa w ramach XII Oświęcimskiego Kinowego Ogródka Plenerowego.
Na plenerowym ekranie pojawią się dwa filmy: polska komedia romantyczna pt. "Dzień dobry, kocham cię!" i francuska komedia pt. "Za jakie grzechy, dobry Boże?".

Organizatorzy zachęcają do zabrania własnych krzesełek, leżaków, materaców, koców, itp. Wstęp wolny.

TAGI:

Starzy dyrektorzy szkół odchodzą, nowi obejmują stery

Oficjalne pożegnanie dyrektorów szkół i przedszkola odbyło się dzisiaj w Urzędzie Miasta. Kadencję na stanowisku kierowniczym w Szkole Podstawowej nr 9 zakończyła Agata Michalska, a w Miejskim Gimnazjum nr 2 Grażyna Korczyk ( nieobecna na spotkaniu ). Z kolei na emeryturę odeszła wieloletnia dyrektorka Miejskiego Gimnazjum nr 3 Barbara Faruga i Ewa Rułka z Miejskiego Przedszkola nr 18. Podziękowania za pracę pedagogiczną i kierowniczą złożył Paniom Janusz Chwierut prezydent Oświęcimia. Podkreślał ich zaangażowanie, oddanie uczniom i sprawom szkoły, wspomniał o sukcesach i przeprowadzonych inwestycjach. Życzenia złożyły też Maria Pędrak zastępca prezydenta Oświęcimia i Barbara Rokowska dyrektor Zarządu Szkół i Przedszkoli Miejskich.

Synoptycy zapowiadają upały. Kurtyny wodne schłodzą mieszkańców

 

To dopiero początek lata, a. termometry pokazują już powyżej 30°C. Taka pogoda ma się utrzymać do niedzieli. Na rynku i przy Oświęcimskim Centrum Kultury stanęły kurtyny wodne, dzięki którym przechodnie mogą się ochłodzić. Zraszacze przyciągają uwagę wielu ludzi, którzy zaciekawieni często przechodzą pod nimi. Kurtyny postoją przez okres lata. Będą uruchamiane w upalne dni w godzinach największego natężenia słonecznego.
Nad sprawnym funkcjonowaniem kurtyn czuwa Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Oświęcimiu.

Utrudnienia w ruchu w sobotę od 10 do 14. Uczestnicy Rodzinnego Rajdu Rowerowego pojadą do Polanki Wielkiej


Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji informuje o utrudnieniach w ruchu,  25 czerwca od godziny 10 do 14,  w związku z przejazdem uczestników XVIII Rodzinnego Rajdu Rowerowego, które wystąpią w Oświęcimiu, gminie Oświęcim i Polance Wielkiej. Dotyczą one ulic: Jagiełły, Kolistej, Gościnnej, Grojeckiej, Kasztanowej, Głównej, Ogrodowej, Przecznica, Długiej, Miodowej, Leszczynowej, Wiśniowej, Pasternik, Kasztanowej Granicznej, Bukowej, Bernasia, Strażaków, Suskiego, 1-go Maja, Rolnej, Polowieckiej, Grobelnej, Grabowieckiej, Foksa, Fabrycznej, Unii Europejskiej, Chemików, Szustera, Olszewskiego, Pilata, Zaborskiej, Sienkiewicza, Górnickiego i  Zamkowej..
Start planowy jest o godzinie 10 na parkingu przy ul. Bulwary. Półmetek przewidziano w parku rekreacyjnym w Polance Wielkiej ok. godziny 11.40. Powrót na bulwary w Oświęcimiu i zakończenie rajdu będzie ok. 14. Długość trasy, jaką w tym roku mają do pokonania miłośnicy dwóch kółek, wynosi 34 km. Organizator przygotował wiele konkursów dla uczestników.

OKMK "Piętrusek" doceniony przez pasjonatów modelarstwa

  

Oświęcimski Klub Modelarzy Kolejowych "Piętrusek"
kolejny raz został doceniony przez publiczność podczas III Trybunałów Modelarstwa Kolejowego, które odbywały się w Piotrkowie Trybunalskim 18 i 19 czerwca. - Otrzymaliśmy Brązową Szynę w kategorii „Najlepsza Makieta”. W międzynarodowej imprezie modelarskiej uczestniczyło 33 wystawców oraz 11 klubów modelarskich. Organizatorem byli koledzy z Europejskiego Stowarzyszenie Miłośników Modelarstwa Kolejowego - relacjonuje Dariusz Pawlica z OKMK "Piętrusek".

Fot. Dariusz Pawlica

Sesja Rady Miasta Oświęcim

W dniu 29 czerwca 2016 r. o godz. 14.00 w sali Oświęcimskiego Centrum Kultury w Oświęcimiu przy ul. Śniadeckiego 24 odbędzie się sesja Rady Miasta.

Porządek obrad:
1. Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum.
2. Przyjęcie protokołu z 22 sesji Rady Miasta.
3. Sprawozdanie z działalności Prezydenta Miasta Oświęcim.
4. Informacja dotycząca pozyskiwania środków zewnętrznych przez Miasto Oświęcim – druk nr 475/16.
5. Roczna ocena realizacji Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Oświęcim na lata 2014-2020 – druk nr 474/16.
6. Sprawozdanie z realizacji ,,Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii na terenie miasta Oświęcim w roku 2015” – druk nr 461/16.
7. Informacja o stanie mienia jednostki samorządu terytorialnego – Miasta Oświęcim na dzień 31 grudnia 2015 roku - druk nr 432/16.
8. Projekt uchwały w/s zatwierdzenia sprawozdania finansowego Miasta Oświęcim za okres od 01 stycznia do 31 grudnia 2015 roku wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta Oświęcim za 2015 rok - druk nr 472/16.
9. Projekt uchwały w/s udzielenia absolutorium dla Prezydenta Miasta Oświęcim – druk nr 485/16.
10. Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawach:

Finisaż wystawy na zamku

 Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza w poniedziałek 27 czerwca o godzinie 17 na finisaż wystawy czasowej „Potyczka pod Oświęcimiem. 150 rocznica bitwy wojsk austriackich i pruskich. 27.06.1866 r.”
Wystawa została przygotowana w ramach VII Jarmarku Kasztelańskiego, który poświęcony był tematyce wojny prusko austriackiej. Spotkaniu towarzyszyć będzie wykład Aleksandra Babińskiego pod tytułem „Obrona Oświęcimia w dniu 27 czerwca 1866 r.”
Natomiast o godzinie 12 na cmentarzu parafialnym przy pomnikach zostaną złożone wieńce dla uhonorowania walczących żołnierzy pruskich i austriackich.

Zmiana w harmonogramie prac na ul. Królowej Jadwigi

 

 

Wykonawca przebudowy ul. Królowej Jadwigi poinformował o przesunięciu o jeden dzień prac na drodze. Warstwy bitumiczne będą robione z czwartku na piątek - 23/24 czerwca i z piątku na sobotę - 24/25 czerwca.

Projekty z powiatu oświęcimskiego walczą o dofinansowanie z Budżetu Obywatelskiego Małopolski

 

 

Od18 czerwca można głosować na projekty, które przeszły pozytywnie ocenę formalną i walczą o pieniądze w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Do podziału w ramach kilku regionów Małopolski jest 6 mln zł. Wśród nich znalazło się siedem projektów z powiatu oświęcimskiego głównie z zakresu rehabilitacji, kulturalnych i sportowych. Jeden z nich przygotował Uczniowski Klub Łyżwiarstwa Figurowego Unia Oświęcim, który chce pozyskać pieniądze na szkolenie młodzieży. Do pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego Małopolanie zgłosili 204 zadania, z czego 152 oceniono pozytywnie i to na nie głosują mieszkańcy regionu. Najwięcej, bo aż 36 pozytywnie ocenionych, pochodzi z Małopolski Zachodniej. Głosować możemy do 6 lipca.

Od 20 czerwca rusza III etap remontu drogi krajowej 44

 Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że 20 czerwca 2016 r. wykonawca rozpoczyna III etap robót na drodze krajowej nr 44. Odcinek ul. Konarskiego od ronda Niwa do ronda przy skrzyżowaniu z ulicami: Nideckiego i Orląt Lwowskich zostanie wyłączony z ruchu. Ruch zostanie poprowadzony w kierunku Tychy - Kraków przez prawoskręt, Kraków - Tychy przez jedną czwartą ronda Niwa, a następnie ulicami ul. Wyzwolenia, ul. Maksymiliana Kolbego, następnie ul. Legionów do ronda Solidarności ( koniec objazdu ). 

Utrudnienia na ul. Królowej Jadwigi w godzinach nocnych

 Drogowcy  przystępują do nocnych robót na ul. Królowej Jadwigi. Dzisiaj planują  frezować nawierzchnię. Z kolei w nocy z środy na czwartek - 22/23 czerwca i z czwartku na piątek - 23/24 czerwca będą kładli warstwy masy bitumicznej.

W tych dniach od godziny 20 do 6 rano wystąpią utrudnienia w ruchu. Prace będą też uciążliwe dla mieszkańców pobliskich domów. 

Za utrudnienia w ruchu i zakłócenia ciszy oraz spokoju  przepraszamy.

Prace są uzależnione od warunków pogodowych.

 

 

Fot. Rozpoczęcie prac na ul. Królowej Jadwigi

Oświęcim wspiera nowych inwestorów

 

Firmy, które zainwestują w Oświęcimiu i utworzą nowe miejsca pracy mogą liczyć na zwolnienia z podatku od nieruchomości. To program zgłoszony przez prezydenta w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej, a przyjęty niedawno przez Radę Miasta. Uchwała jest już prawomocna. Przedsiębiorca może otrzymać zwolnienie z podatku od nieruchomości na okres dwóch lat. Konieczne jest spełnienie określonych wymogów. Małe firmy powinny zainwestować ponad 1 mln zł tzw. kosztów kwalifikowanych w przedsięwzięcie, a zatrudnienie powinno wzrosnąć o co najmniej 5 osób.