Wybierz wielkość czcionki oraz dobierz kontrast używając klawiszy obok

Wybrany rozmiar: 100%

Obecny styl: Normalny

POLECAMY

Wsparcie dla inwestorów

 

Rewitalizacja

DZIEJE SIĘ! :-)

 

Wydarzenia w Oświęcimiu

Kalendarz imprez w Oświęcimiu

Zapraszamy do OCK


 

OFERUJEMY

POLECAMY

 

POLECAMY

Ważne


 

Oferujemy

 

Kochać Człowieka

 

WSZYSCY SŁUCHAMY


 

MIASTO MOJE

DARMOWA APLIKACJA

Rozklad Jazdy MZK

 

Zapraszamy

Praca Oświęcim

POLECAMY

Zapraszamy

 

geoportal

Pogoda

Pogoda w Oświęcimiu

Oświęcim. Stan pogotowia przeciwpowodziowego na Sole

 

Dzisiaj o godzinie 17 prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowego. Powodem jest przekroczenie stanu ostrzegawczego poziomu wody w Sole, który wynosi 3,94 m i jest uzależniony od sytuacji w górnym biegu rzeki, a w szczególności na zaporach i od zrzutów wody.

Z uwagi na prognozowane opady deszczu w rejonach górskich zrzuty mogą się zwiększać. Sytuacja w mieście jest cały czas monitorowana.

Oświęcim. Druhowie z OSP w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym

Oświęcimska Ochotnicza Straż Pożarna jeszcze w tym roku dołączy do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego, stając się istotnym wsparciem dla działań Państwowej Straży Pożarnej. Porozumienie w tej sprawie pomiędzy Ochotniczą Strażą Pożarną, a Państwową Strażą Pożarną w Oświęcimiu podpisano w Urzędzie Miasta. Parafowali ją: bryg. Piotr Filipek, komendant  powiatowy PSP, druhna Paulina Stachura, prezes zarządu OSP, druh Wojciech Chrzan, naczelnik OSP i Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia, który od samego początku wspierał starania ochotników. Dla oświęcimskich druhów będzie to nowe doświadczenie i wyzwanie. – Dla nas oznacza to, że będziemy w pierwszej kolejności dysponowani do zdarzeń na terenie Miasta Oświęcim zaraz po jednostce JRG Oświęcim – mówi Paulina Stachura prezes OSP Oświęcim. 

 

Oświęcim. Uwaga na silny wiatr!

 
 

IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega przed silnym wiatrem, który mocno da się we znaki mieszkańcom Małopolski  dzisiaj do godz. 18.00. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, z porywami do 90 km/h z zachodu.

Oświęcim. Drogowcy zaczynają II etap przebudowy ul. Słowackiego. Na czas inwestycji obowiązuje nowa organizacja ruchu

 

 Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu informuje, że wykonawca przebudowy ul. Słowackiego w Oświęcimiu rozpoczyna II etap robót.

Dlatego od 27 lutego 2017 roku na odcinku drogi od skrzyżowania z ul. Olszewskiego do skrzyżowania z ul. Zaborską, zostanie wprowadzona nowa tymczasowa organizacja ruchu. Przewidziano zamknięcie ul. Słowackiego i wyznaczono objazdy. Zakończenie prac planowane jest w lipcu.

 

Fot. I etap przebudowy ul. Słowackiego zakończono pod koniec 2016 r.

Oświęcim. W niedzielę utrudnienia w ruchu w związku z organizacją biegu "Tropem Wilczym"

 

W związku z biegiem, w niedzielę,  26 lutego 2017 r. w godz. od 12.00 do 12.50 zostaną czasowo wyłączone z ruchu ulice w Rynku Główny, Jagiełły (od Rynku Głównego do Przecznej), Przeczna, Zamkowa, Dąbrowskiego (od skrzyżowania z ulicą Górnickiego i pl. Kościuszki do ronda im. Płonki), Mayzla. 

Oświęcim. Pobiegnij "Tropem Wilczym". Oddaj hołd Żołnierzom Wyklętym. Można się jeszcze zapisać do udziału w biegu

 

26 lutego 2017 r. po raz pierwszy w Oświęcimiu odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Uczestnicy biegu oddadzą w ten sposób hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Jak podkreślają organizatorzy będzie to niezwykła, a zarazem aktywna lekcja historii. Start biegu planowany jest o godz. 12.00 na Rynku Głównym. Biegacze będą mieli do pokonania dystans 1963 m. Trasa prowadzić będzie ulicami: Jagiełły, Przeczną, Bulwary, Zamkową, Dąbrowskiego, Mayzla i z powrotem na Rynek Główny.

Oświęcim. Więcej pieniędzy na projekty zgłoszone przez mieszkańców Małopolski

 

Ruszyły konsultacje społeczne dotyczące projektu nowego regulaminu Budżetu Obywatelskiego Małopolski. Do 3 marca mailowo i listownie przyjmowane są stanowiska organizacji pozarządowych. Będą także spotkania konsultacyjne, na które organizatorzy zapraszają zarówno przedstawiciele NGO jak i wszystkich zainteresowanych mieszkańców regionu. Wyniki konsultacji będą znane najpóźniej 3 kwietnia.Spotkanie konsultacyjne w Oświęcimiu zaplanowano na 22 lutego o godz.16.30 w MCDN Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli Oświęcim ul. gen. Józefa Bema .
Z 6 do 8 mln zł zarząd województwa małopolskiego zwiększył kwotę, którą przeznaczy na zadania zgłoszone przez mieszkańców regionu w ramach II edycji Budżetu Obywatelskiego w 2017 roku. Do każdego z subregionów trafi więc 1, 33 mln zł, a nie jak w ubiegłym roku 1 mln zł.

Oświęcim. Już w niedzielę pierwsza edycja Oświęcimskich Targów Seniora

26 lutego 2017 r. w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędzie się pierwsza edycja Oświęcimskich Targów Seniora. Na imprezę, która rozpocznie sie o 9.00, a zakończy o 15.00 zapraszają: Dzienny Dom Pomocy w Oświęcimiu oraz Stowarzyszenie „Pokolenia” przy DDP. Oświęcimskie Targi Seniora objął honorowym patronatem prezydent miasta Oświęcim Janusz Chwierut. - Jest to impreza wystawiennicza o charakterze edukacyjno-informacyjnym dla seniorów, osób niepełnosprawnych, a program został tak ułożony, aby każdy znalazł coś dla siebie - wyjaśnia Agata Lorek, dyrektor Dziennego Domu Pomocy. - Do współpracy zaprosiliśmy przedsiębiorców, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe, którzy mają ofertę usług czy towarów dla osób starszych oraz ich rodzin - dodaje.

Oświęcim. Podnoszą efektywność wytwarzania, są mniej uciążliwe dla środowiska. Nowe inwestycje Synthos-u

 

Spółka Synthos zakończyła pod koniec roku dwie inwestycje w dziedzinie energetyki, związane nie tylko z podwyższeniem efektywności wytwarzania, ale też dostosowaniem do zaostrzonych wymagań w ochronie środowiska, tj. dopuszczalnymi poziomami emisji zanieczyszczeń, takich jak: dwutlenek siarki, tlenki azotów i pyłów. Pierwsza z nich to budowa nowego kotła fluidalnego, a druga to instalacja oczyszczania spalin dla istniejącego kotła pyłowego. Koszt obu inwestycji to blisko 200 mln zł.

Pierwsza z nich to nowy kocioł fluidalny. Wykonawcą generalnym była firma Rafako. Połączenie kotła z siecią parową odbyło się w grudniu 2015 roku. Przekazanie do eksploatacji miało miejsce w listopadzie 2016 roku.

Na konferencji, podczas której zaprezentowano inwestycje obecni byli m.in: Zbigniew Warmuz, prezes spółki Synthos, Sławomir Czuchrij, dyrektor wydziału energetycznego spółki, prezydent Oświęcimia, Janusz Chwierut i starosta powiatu oświęcimskiego Zbigniew Starzec

Oświęcim. Shaggy i Mesajah na LFO 2017

Boombastyczny Shaggy i elektryzujący Mesajah dołączają do gwiazd 8. edycji Life Festival Oświęcim! Dzięki wybuchowej mieszance reggae, dancehallu, rapu i innych gatunków w ich mistrzowskim wykonaniu, spokojny na co dzień stadion oświęcimskiego MOSiR-u w piątek, 23 czerwca, stanie się miejscem największej muzycznej balangi w Polsce!
Na światowych scenach ze świecą szukać artysty, który potrafiłby rozkręcić imprezę z równym powodzeniem, co Shaggy. Pochodzący z Jamajki wokalista ma niespożyte zapasy energii i witalności, a do tego arsenał hitów wręcz zmuszających do tanecznego szaleństwa.

                                                                                                              Miasto Oświęcim jest partnerem LFO 2017.

Fot.lifefestival.pl

TAGI:

W Oświęcimiu jakość powietrza umiarkowana. W Małopolsce II stopień zanieczyszczenia powietrza

Dzisiaj Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wprowadza  II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu informowania dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 (200 µg/m³) oraz związanego z nim wysokiego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu w województwie małopolskim:
obszar 1 – m. Kraków;
obszar 2 – m. Tarnów, bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski;
obszar 3 – m. Nowy Sącz, nowosądecki, limanowski, gorlicki;
obszar 4 - miechowski, krakowski, proszowicki, wielicki;
 obszar 6 – olkuski, chrzanowski, oświęcimski. W Oświęcimiu jakość powietrza jest określana jako umiarkowana.

Oświęcim. Ostrzeżenie o dużym zanieczyszczeniu powietrza

 Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ostrzega dzisiaj o ryzyku przekroczenia poziomu informowania dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 w powietrzu (200 µg/m³) oraz związanego z nim wysokiego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu dla woj. małopolskiego: obszar północny, zachodni oraz południowo- wschodni. Dla Oświęcimia jakość powietrza dzisiaj od godz. 6.00 do godz 12.00 - bardzo zła, natomiast od godz. 12.00 do 18.00 - niekorzystna.

Oświęcim. Nowa oferta dla mieszkańców Oświęcimia. Z Oświęcimską Kartą Mieszkańca taniej

 Władze Oświęcimia przygotowują się do wprowadzenia Oświęcimskiej Karty Mieszkańca, dzięki której korzystające z niej osoby będą mogły liczyć na dodatkowe korzyści. – Zastanawiałem się co zrobić, aby oświęcimianie mogli bardziej poczuć się mieszkańcami miasta, tworząc kreatywną wspólnotę. We wrześniu oddamy do użytku pływalnię, która po gruntownej przebudowie powiększy się o część rekreacyjną. To ogromna inwestycja, finansowana w znacznej części z budżetu miasta, a więc przez mieszkańców i oświęcimskie firmy. Uznałem, że jest to dobra okazja, aby wprowadzić w mieście kartę mieszkańca. Ma to być rodzaj korzyści płynący z faktu bycia mieszkańcem Oświęcimia. – wyjaśnia Janusz Chwierut prezydent Oświęcimia.

Fot. Z ulgi będzie można skorzystać m.in. kupując bilet na pływalnię, gdzie obok nowego 25-metrowego basenu jest również wiele atrakcji w części rekreacyjnej

LFO 2017 na sportowo

 Zupełnie nowe trasy i jeszcze więcej emocji podczas 5. edycji biegu „Tolerancja na sportowo” – żelaznego punktu programu Life Festival Oświęcim! Amatorzy aktywnego wypoczynku staną na starcie rankiem w sobotę, 24 czerwca – będzie to doskonałe preludium przed odbywającym się tego samego dnia koncertem finałowym LFO z udziałem m.in. legendarnej grupy Scorpions.
Nie samą sztuką żyje człowiek – z takiego założenia wychodzą organizatorzy LFO, corocznie dając uczestnikom festiwalu szansę na sportową rywalizację lub po prostu aktywne spędzenie czasu pomiędzy koncertami światowych gwiazd muzyki.

Fot. LFO

Andrzej Patrycy Nidecki patronem 2017 roku

 Rok 2017 będzie okazją do przypomnienia wielkiego polskiego humanisty i filologa Andrzeja Patrycego Nideckiego urodzonego w 1522 roku w Oświęcimiu. Przygotowane zostaną specjalne projekty i przedsięwzięcia, które przybliżą mieszkańcom miasta życie, pracę oraz dorobek literacki i naukowy wybitnego oświęcimianina.  Andrzej Patrycy Nidecki był synem obywatela oświęcimskiego i właściciela kamienicy przy Rynku. Jego matka, z domu Pawłowska herbu Leliwa, była krewną biskupa Stanisława Pawłowskiego.

Oświęcim. W bibliotece za zużyte baterie otrzymasz słodycze. Pracownicy książnicy przygotowali też ciekawą ofertę na Walentynki

 

Oświęcim bierze udział w VII edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „EkoWalentynki – czyli kochamy recykling”. Jej oficjalna inauguracja odbędzie sie w Dzień Zakochanych - 14 lutego 2017 r. Zbiórka baterii w oświęcimskiej bibliotece będzie prowadzona od 13 lutego do 22 kwietnia 2017 roku. W pierwszym tygodniu w zamian za każdą przyniesioną baterię będą rozdawane słodycze, lizaki i różne gadżety. 

W programie bibliotecznych EkoWalentynek przewidziano również:

Literackie selfie z gwiazdą
13-18 lutego, zrób sobie walentynkowe zdjęcie z Marilyn Monroe lub Richardem Gerem. Gwiazdy czekają na Ciebie w Wypożyczalni..

Randka w ciemno 13-18 lutego, wypożycz książkę niespodziankę, przygotowaną dla Ciebie
przez Pracowników Biblioteki. Zaufasz nam?
 

Oświęcim. Parkuj w strefie i płać komórką

 
Kierowcy w Oświęcimiu mogą już korzystać z nowej formy opłat w strefie płatnego parkowania. W lutym uruchomione zostały dwa systemy płatności mobilnych: moBILET oraz mPay. Daje to kierowcom możliwość zakupu biletu przez 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, bez konieczności szukania parkomatu czy posiadania gotówki na jego zakup. Użytkownik potrzebuje jedynie telefonu komórkowego z zainstalowaną bezpłatną aplikacją oraz dostępem do Internetu. Aby korzystać z któregokolwiek systemu należy pobrać bezpłatną aplikację ze strony operatora (www.mobilet.pl albo www.mpay.pl) lub ze sklepu z aplikacjami w telefonie. Podczas pierwszego uruchomienia konieczne jest przeprowadzenie krótkiej rejestracji oraz doładowanie konta dowolną kwotą.

Wykaz lokali użytkowych przeznaczonych do wynajmu

Prezydent Miasta Oświęcim informuje, że podany został do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicach ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miasta Oświęcim, przy ul. Zaborskiej 2 i Jagiełły 23 w Oświęcimiu, na okres 21 dni, wykaz przeznaczonych do wynajmu na czas nieoznaczony w drodze przetargu lokali użytkowych przy ul. Łukasiewicza 6b, ul. Zawidzkiego 4 oraz Pl. Kościuszki 5.

Oświęcim. Oddano hołd ofiarom

 W 72. rocznicę oswobodzenia KL Auschwitz-Birkenau i miasta Oświęcimia spod okupacji Niemiec Hitlerowskich delegacje władz miasta, powiatu, gminy, instytucji i spółek, młodzież, przedstawiciele miast partnerskich z włoskiego Cori i Arezzo, francuskiego Ballan-Mire, niemieckiego Kerpen, Dachau i Hanoweru oraz ukraińskiego Sambora spotkały się na placu Tadeusza Kościuszki, aby oddać hołd ofiarom II wojny światowej. Kwiaty i znicze złożono na Grobie Nieznanego Żołnierza. Państwowe obchody 72. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau rozpoczną się o godzinie 12.00 w budynku tzw. „Sauny” na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Później przewidziano ceremonię upamiętniającą – modlitwę i oddanie hołdu przy Pomniku Ofiar na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. O 8.30 otwarto wystawę czasową „Archeologia”.

Zobacz http://auschwitz.org/