Wybierz wielkość czcionki oraz dobierz kontrast używając klawiszy obok

Wybrany rozmiar: 100%

Obecny styl: Normalny

Wsparcie dla inwestorów

 

Rewitalizacja

DZIEJE SIĘ! :-)

Wydarzenia w Oświęcimiu

Kalendarz imprez w Oświęcimiu

Zapraszamy do OCK


 

W naszym mieście


 

OFERUJEMY

POLECAMY

 

POLECAMY

Oferujemy

 

Kochać Człowieka

 

WSZYSCY SŁUCHAMY


 

MIASTO MOJE

DARMOWA APLIKACJA

Rozklad Jazdy MZK

 

Zapraszamy

Praca Oświęcim

POLECAMY

Zapraszamy

 

geoportal

Pogoda

Pogoda w Oświęcimiu

Dojazd na cmentarze w okresie Wszystkich Świętych

 Tak jak w ubiegłych latach, w dniu Wszystkich Świętych oraz w dniach poprzedzających, w rejonach oświęcimskich cmentarzy zmieni się organizacja ruchu. Będzie obowiązywać od 29 października 2016 r. do 1 listopada 2016 r. W rejonie cmentarza parafialnego będzie zakaz skrętu w lewo z ul. Dąbrowskiego w ul. Piłsudskiego oraz skrętu w lewo i w prawo z ul. Dąbrowskiego w ul. Chopina, do której dojazd poprowadzony będzie objazdem określonym na tablicach informacyjnych. Dodatkowo na wyjeździe z drogi przy cmentarzu parafialnym na ul. Dąbrowskiego nakazany będzie skręt w prawo. 1 listopada na placu targowym będzie można bezpłatnie parkować samochody.

Wykonawca wprowadza ruch wahadłowy na skrzyżowaniu ulic: Jagiełły i Kamieniec w związku z budową ronda

 Eurovia, wykonawca przebudowy skrzyżowania ul. Jagiełły i ul. Kamieniec na rondo w ciągu drogi wojewódzkiej 948 informuje, że od dzisiaj wprowadza ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną. W związku z tym wystąpią utrudnienia na tym odcinku drogi. Zmiana organizacji ruchu w kolejnym etapie jest uzależniona od warunków pogodowych. Rondo jest integralną częścią powstającej drogi o długości ponad 1 km, która połączy się poprzez rondo przy Castoramie z drogą krajową 44, a z drugiej strony po wybudowaniu skrzyżowania o ruchu okrężnym z drogą wojewódzką nr 948 w kierunku Kęt.

Urząd zaprasza zainteresowanych do udziału w Jarmarku Świątecznym

Urząd Miasta Oświęcim w dniach od 17 do18 grudnia 2016 r. organizuje Jarmark Świąteczny na rynku w Oświęcimiu. Zapraszamy do udziału potencjalnych wystawców. Zapewniamy odpłatne stoiska w domkach handlowych. Jako organizator Jarmarku, urząd przygotuje promocję wydarzenia oraz atrakcyjny program artystyczny na scenie, koncerty i animacje.

Przypomnienie o szkoleniu dla organizacji pozarządowych

Już w najbliższą sobotę 22 października br. w godzinach 10:00-14:30 w MBP Galeria Książki w auli św. Wawrzyńca odbędzie się szkolenie dla przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na terenie Miasta Oświęcim.

Tematem szkolenia będą nowe wzory ofert, umów oraz sprawozdań w ramach zlecenia zadań publicznych organizacjom pozarządowym. Szkolenie jest organizowane przez Urząd Miasta Oświęcim i jest bezpłatne. Zapraszamy Państwa serdecznie, szczególnie tych, którzy korzystają lub mają zamiar korzystać ze środków publicznych w ramach procedury dotacyjnej.

TAGI:

Wykazy nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy w trybie bezprzetargowym

Prezydent Miasta Oświęcim informuje, że podane zostały do publicznej wiadomości, poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miasta Oświęcim przy ul. Jagiełły 23 na okres 21 dni, wykazy nieruchomości przeznaczonych do oddania w dzierżawę w trybie bezprzetargowym przy ulicach: Skłodowskiej-Curie, Szpitalnej, Czecha, Rowerowej, Wróblewskiego, Korczaka, Szewczyka, Grottgera/Żeromskiego. 

Sesja Rady Miasta Oświęcim

W dniu 26 października 2016 r. o godz. 14.00 w sali Oświęcimskiego Centrum Kultury w Oświęcimiu przy ul. Śniadeckiego 24 odbędzie się sesja Rady Miasta.

Porządek obrad:
1. Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum.
2. Przyjęcie protokołu z XXVI sesji Rady Miasta.
3. Sprawozdanie z działalności Prezydenta Miasta Oświęcim.
4. Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych miasta Oświęcim za rok szkolny 2015/16 – druk nr 533/16.
5. Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawach:
5.1. zmiany Uchwały Nr XV/274/15 Rady Miasta Oświęcim z dnia 25 listopada 2015 r. - druk nr 542/16,
5.2. zmiany statutu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Oświęcimiu – druk nr 545/16,
5.3. zmiany uchwały Nr XIII/150/03 Rady Miasta Oświęcim z dnia 24 września 2003 r. w sprawie utworzenia Schroniska dla osób bezdomnych wraz z funkcjami towarzyszącymi dla realizacji zadań statutowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oświęcimiu – druk nr 543/16,
5.4. ustanowienia programu osłonowego gminy miasto Oświęcim w zakresie dożywiania na lata 2016-2020 „Posiłek dla dzieci i młodzieży” - druk nr 544/16,
5.5. programu zagospodarowania dla terenu Bulwarów – druk nr 546/16,
5.6. uchwalenia ,,Rocznego programu współpracy Miasta Oświęcim z organizacjami pozarządowymi działającymi w sferze pożytku publicznego na rok 2017” - druk nr 552/16,

Zagłosuj na Oświęcim! Nagrody za udział w konkursie fotograficznym

 Do 7 listopada można oddać głos na Oświęcim w tegorocznym Turnieju Miast Zumi. Bierze w nim udział 335 miast powiatowych, które dzięki głosom internautów maja szansę na wygraną i zdobycie tytułu „Najpopularniejszego miasta w Polsce”. Proporcja liczby głosów do liczby mieszkańców zadecyduje o pozycji w plebiscycie. Organizatorzy uatrakcyjnili formułę plebiscytu i przygotowali dodatkowe aktywności. Mieszkańcy mogą zagłosować nie tylko w plebiscycie Turniej Miast ale również w sondzie, która ma na celu wyłonienie dodatkowo 4 miast, które zdaniem użytkowników wyróżniają się w takich kategoriach jak: Biznes, Turystyka, Bezpieczeństwo, Ekologia. Każdy użytkownik może zagłosować raz w każdej z kategorii. Zwycięskie miasta otrzymają nagrodę w wysokości 5 tys. zł na reklamę w Zumi.pl i Onet.pl

Użytkownicy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z głosowaniem w Turnieju Miast. System weryfikacji głosów, który działa poprzez wysłanie SMS-a na podany telefon jest tylko zabezpieczeniem.

Zyczenia i nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej

 

14 października, w Dniu Edukacji Narodowej, w Oświęcimskim Centrum Kultury odbyło się uroczyste spotkanie, na którym kilkunastu nauczycieli i dyrektorów otrzymało nagrody od prezydenta Janusza Chwieruta. Z kolei dyrektorzy wręczyli nagrody wyróżniającym się pedagogom i pracownikom. Kilka osób otrzymało tytuł nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. W trakcie uroczystości prezydent Janusz Chwierut przekazał nauczycielom i pracownikom oświaty podziękowania za ich pełną zaangażowania pracę z dziećmi i młodzieżą i życzenia z okazji święta, ale wyraził też obawy związane z reformą oświaty. Przybliżył również plany inwestycyjne w szkołach, jak na przykład dalszą termomodernizację obiektów, czy rozbudowę bazy sportowej.

 

Foto. Głos Ziemi Oświęcimskiej

Przypomniał o budowie przy Zespole Szkół nr 1 hali sportowej, która będzie służyć nie tylko społeczności szkolnej, ale całemu środowiskowi sportowemu miasta i mieszkańcom. Specjalny występ na tę okazję przygotowali pracownicy Miejskiego Przedszkola nr 15. Wraz z przyjaciółmi i sympatykami przedszkola zaprezentowali się w inscenizacji bajki o Czerwonym Kapturku.

Jury nagrodziło Zuzannę Orlińską, młodzi czytelnicy Marcina Prokopa

 W Galerii Książki wręczono 23. Ogólnopolską Nagrodę Literacką imienia Kornela Makuszyńskiego. Otrzymała ją Zuzanna Orlińska za opowiadanie Stary Noe. Autorka nie mogła przyjechać na spotkanie, dlatego w jej imieniu statuetkę odebrała przedstawicielka wydawnictwa. Do tegorocznej nagrody zgłoszono 90 książek, z czego jury pod przewodnictwem prof. Joanny Papuzińskiej, nominowało ostatecznie 10. W tym roku po raz pierwszy wręczona została także Nagroda Czytelników. W głosowaniu zwyciężył Marcin Prokop, a młodzi czytelnicy wyróżnili jego książkę Longin. Tu byłem. Obowiązki nie pozwoliły mu na udział w dzisiejszej gali, ale postara się przyjechać do Oświęcimia na spotkanie z czytelnikami i wtedy  odbierze nagrodę osobiście.

Szybki kontakt z dzielnicowym

 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło nową wersję aplikacji mobilnej „Moja Komenda”, dzięki której będzie można odnaleźć dzielnicowego, który opiekuje się danym rejonem zamieszkania. Aplikacja „Moja Komenda” umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych można wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego.

Pogotowie przeciwpowodziowe odwołane


 

Decyzją prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta 7 października od godziny 15 odwołany zostanie stan pogotowia przeciwpowodziowego, który był wprowadzony trzy dni temu w związku z przekroczeniem stanu ostrzegawczego poziomu wody w Sole (370 cm) i intensywnymi opadami deszczu.

25- metrowy basen rozgrzewkowy jest już gotowy

 Obok krytej pływalni przy ul. Chemików stanął nowy obiekt. To efekt trwającej od sierpnia ubiegłego roku inwestycji polegającej na przebudowie i rozbudowie pływalni. Za przyciemnionymi szybami znajduje się 25 - metrowy basen rozgrzewkowy z sześcioma torami i ruchomym dnem na jednej połowie, co pozwoli regulować głębokość wody, aby prowadzić naukę pływania i aqua aerobik. Obok są jacuzzi, jest też basen z urządzeniami do rekreacji i brodzik z atrakcjami dla dzieci. W strefie saun przygotowywane są pomieszczenia z saunami suchymi, parowymi i na podczerwień, a także ścieżka Kneipp’a, czyli niecki z ciepłą i zimną wodą do stymulacji naczyń krwionośnych. Wybudowano również 15-metrową wieżę z zjeżdżalniami zewnętrznymi o długości ponad 70 i 100 metrów. Gotowa jest również znaczna część parkingu. W byłych pomieszczeniach technicznych będą miejsca na siłownię, fitness itp. Zmieni się również zaplecze socjalno – sportowe. Obiekt będzie zapewniał swobodne korzystanie osobom niepełnosprawnym. Janusz Chwierut prezydent Oświęcimia zapoznał wczoraj ze stanem prac na pływalni  przedstawicieli Rady Sportu.
Teraz główny front robót skierowany jest na duży basen, modernizowana jest niecka i trybuny.

Jagiellonowie i ich świat. Centrum a peryferie w systemie władzy Jagiellonów

 

Muzeum Zamek w Oświęcimiu, Urząd Miasta Oświęcimia, Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego oraz Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego organizują kolejną konferencję z cyklu „Jagiellonowie i ich świat”,. Poprzednia, która odbyła się w 2014 roku, skupiła wykładowców z różnych ośrodków polskich i zagranicznych. Tak będzie i tym razem. Swój udział zapowiedzieli naukowcy, znawcy tematu m. in. z  Polski, Litwy, Czech, Węgier, Słowacji. Tematem przewodnim tegorocznego seminarium, które rozpocznie się 20 października i zakończy 22 października,  będzie „Centrum a peryferie w systemie władzy Jagiellonów”.

Informacja ouchwaleniu planu miejscowego

Oświęcim, 4 października 2016r.

INFORMACJA

Na podstawie art. 43 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środo­wiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jednolity Dz. U. 2016r. poz. 353, z póź. zm.) Prezydent Miasta Oświęcim informuje, że w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w Oświęcimiu obejmującego obszar pomiędzy ul. Zwycięstwa, ul. Chemików, ul. Fabryczną, w dniu 31 sierpnia 2016 roku została podjęta uchwała Nr XXIV/461/16 Rady Miasta Oświęcim uchwalająca wymieniony dokument.
Z treścią miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, prognozą oddziaływania na środowisko oraz informacją o udziale społeczeństwa w sporządzaniu wyżej wymienionych dokumentów, o której mowa w art. 42 pkt. 2 i z podsumowaniem, o którym mowa w art. 55 ust 3 ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku, można się zapoznać w Urzędzie Miasta Oświęcim (32 – 600 Oświęcim, ul. Jagiełły 23) w godzinach urzędowania.

Informacja o uchwaleniu planu miejscowego

Oświęcim, 4 października 2016r.

INFORMACJA

Na podstawie art. 43 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środo­wiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jednolity Dz. U. 2016r. poz. 353, z póź. zm.) Prezydent Miasta Oświęcim informuje, że w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu Śródmieścia Starego Miasta w Oświęcimiu, w dniu 31 sierpnia 2016 roku została podjęta uchwała Nr XXIV/460/16 Rady Miasta Oświęcim uchwalająca wymieniony dokument.
Z treścią miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, prognozą oddziaływania na środowisko oraz informacją o udziale społeczeństwa w sporządzaniu wyżej wymienionych dokumentów, o której mowa w art. 42 pkt. 2 i z podsumowaniem, o którym mowa w art. 55 ust 3 ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku, można się zapoznać w Urzędzie Miasta Oświęcim (32 – 600 Oświęcim, ul. Jagiełły 23) w godzinach urzędowania.

"Archipelag Skarbów". Jak osiągnąć szczęście? Warsztaty dla gimnazjalistów

 Urząd Miasta zorganizował kolejne warsztaty profilaktyczne dla uczniów. Oświęcimscy gimnazjaliści biorą udział w projekcie pn. „Archipelag Skarbów”, który został przygotowany jako uzupełnienie i wzmocnienie szkolnego programu profilaktycznego i wychowawczego. Ponad 400 uczniów klas drugich i trzecich uczy się, jak unikać alkoholu, narkotyków, przemocy, pornografii, przypadkowych kontaktów seksualnych. Trenerzy z Fundacji Wychowanie i Profilaktyka im. Filipa Neri pokazują młodym ludziom, jakim potencjałem dysponują i jak należy go dobrze wykorzystać we własnym życiu, by być szczęśliwym. Wczoraj zajęcia w Oświęcimskim Centrum Kultury mieli uczniowie Miejskiego Gimnazjum nr 2. Pozostałe szkoły skorzystają z nich w kolejnych dniach. – Mamy pomóc młodemu człowiekowi w byciu szczęśliwym w swoim życiu, czyli przeprowadzić go przez pewien niełatwy, burzliwy czas młodości – mówi Marcin Mądry trener projektu "Archipelag Skarbów".

W Oświęcimiu pogotowie przeciwpowodziowe

 

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut ogłosił wczoraj po południu stan pogotowia przeciwpowodziowego w związku z przekroczeniem stanu ostrzegawczego poziomu wody Soły, który wczoraj wynosił 370 cm z tendencją do wzrostu, a także prognozowanymi dalszymi opadami deszczu. 

Przetarg w dniu 20 października 2016 r. na wynajem lokalu użytkowego przy ulicy Staszica 1-11

Prezydent Miasta Oświęcim ogłasza przetarg ustny nieograniczony na wynajem na czas nieoznaczony, na działalność gospodarczą lokalu użytkowego przy ul. Staszica 1-11 (po sklepie spożywczym), który odbędzie się w dniu 20 października 2016 r. o godz. 9ºº w Urzędzie Miasta Oświęcim – Wydział Mienia Komunalnego ul. Jagiełły 23, pok. nr 14.

Jury przyznało nagrodę Zuzannie Orlińskiej. Czytelnicy też wręczą swoją nagrodę

 23. Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego otrzymała Zuzanna Orlińska za opowiadanie Stary Noe. Tak zdecydowało jury w składzie: dr Małgorzata Chrobak, dr Anna Maria Krajewska, dr Grażyna Lewandowicz-Nosal, Stanisława Niedziela, Ewa Świerżewska, Aneta Satława i Jerzy Kumiega pod przewodnictwem prof. Joanny Papuzińskiej, które z rekordowej liczby 90 książek zgłoszonych przez wydawców, autorów oraz miłośników literatury dla dzieci, wybrało 10 nominowanych. Nagrodę Zuzannie Orlińskiej przyznano za plastyczność narracji, mistrzostwo języka i odważne postawienie problemu trudnego podejmowania decyzji w sytuacjach ekstremalnych, kiedy na barki człowieka spada odpowiedzialność za cały żyjący świat. Dodatkowo jury w swoim werdykcie podkreśliło, że współczesność ukazana w szacie graficznej książki sugeruje, że historia Noego jest ciągle obecna w historii ludzi. Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali 13 października o godznie 11 w Galerii Książki. 

Rywalizowali podczas III Oświęcimskich Spotkań Artystycznych Seniorów

25 zespołów, w tym ponad 370 osób, wzięło udział w III Oświęcimskich Spotkaniach Artystycznych Seniorów 2016, organizowanych pod patronatem Prezydenta Oświęcimia przez Oświęcimskie Centrum Kultury i Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wśród uczestników były grupy i zespoły artystyczne działające w Uniwersytetach Trzeciego Wieku z Bytomia, Chrzanowa, Cieszyna, Częstochowy, Jaworzna, Koziegłów, Łaz, Miechowa, Oświęcimia, Pszczyny, Siewierza, Świątnik Górnych, Wodzisławia Śląskiego, Wojkowic, Wolbromia, Żor. Prezentacje odbywały się w czterech kategoriach: małe formy teatralne, kabaret, chóry i zespoły wokalne, taniec. A oceniało je jury w składzie: Włodzimierz Jasiński (aktor, pedagog), Maria Kwaśniak (instruktor teatralny, specjalista żywego słowa), Joanna Kasperek-Szymonik (wokalistka, pedagog wokalny), Bernadetta Stawowczyk-Zemanek (muzyk, pedagog, dyrygent), Sławomir Kurzak (instruktor tańca), Paweł Kaźnica (instruktor tańca), które nagrodziło i wyróżniło uczestników w każdej kategorii oraz przyznało Grand Prix. Nagrody w kategorii kabaret i taniec otrzymały grupy działające w oświęcimskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Grand Prix Nagroda Prezydenta Miasta Oświęcim powędrowała do Bytomia, a przyznana została chórowi "Wrzosy Jesieni".

 

Fot. Oświęcimskie Centrum Kultury