Wybierz wielkość czcionki oraz dobierz kontrast używając klawiszy obok

Wybrany rozmiar: 100%

Obecny styl: Normalny

DZIEJE SIĘ ! :-)

Wsparcie dla inwestorów

 

Rewitalizacja

DZIEJE SIĘ! :-)

 

Wydarzenia w Oświęcimiu

Kalendarz imprez w Oświęcimiu

Zapraszamy do OCK


 

W naszym mieście


 

OFERUJEMY

POLECAMY

 

POLECAMY

Ważne


 

Oferujemy

 

Kochać Człowieka

 

WSZYSCY SŁUCHAMY


 

MIASTO MOJE

DARMOWA APLIKACJA

Rozklad Jazdy MZK

 

Zapraszamy

Praca Oświęcim

POLECAMY

Zapraszamy

 

geoportal

Pogoda

Pogoda w Oświęcimiu

Św. Mikołaj zapalił choinkę na rynku. To znak, że niedługo święta

 

Wczoraj, gdy zapadł zmrok oświęcimska choinka na rynku rozbłysła tysiącem światełek. Zaświeciła się też znajdująca się nieopodal efektowna fontanna. Wraz z dziećmi i prezydentem miasta Januszem Chwierutem włączył je wyjątkowy gość Święty Mikołaj, który już od samego rana gościł w Oświęcimiu i rozdawał dzieciom prezenty. Drobno prószący śnieg nadał tej chwili magicznego wymiaru. Blask oświetlonej choinki radował tych młodszych i starszych, bo to znak, że święta tuż, tuż. Najmłodsi cierpliwie czekali w długiej kolejce, aby zrobić sobie zdjęcie ze Świętym i jego reniferami. O oprawę artystyczną zadbał Zespół Pieśni i Tańca " Małe Hajduki".

 

Linia telefoniczna dalej uszkodzona

 

 

Również dzisiaj mogą wystąpić problemy z dodzwonieniem się do Urzędu Miasta. Informujemy mieszkańców, że można kontaktować się z sekretariatem pod numerem 603-947-804. 

Już jest!

Dziś 6 grudnia - święty Mikołaj zawitał na oświęcimskim Rynku. Będzie z nami do 19.00 - zapraszamy!

 

 

Telefony stacjonarne już działają

 

 

Usunięto przyczynę awarii telefonicznej. Można już kontaktować się z urzędem na telefony stacjonarne. 

Awaria linii telefonicznej


 

W związku z awarią linii telefonicznej mogą dzisiaj wystąpić problemy z dodzwonieniem się do Urzędu Miasta. Możliwy jest jednak kontakt telefoniczny z sekretariatem pod numerem 603-947-804.

UWAGA!!! Wpis do CEIDG jest bezpłatny!

 Uwaga przedsiębiorcy! Warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującym prawem za czynności związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie pobiera się opłat.

Urząd Miasta Oświęcim przypomina, że wszelkie czynności związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – prowadzonej przez Ministra Rozwoju - są bezpłatne.

W związku z powyższym do wszystkich przypadków oferowania wpisu do rejestru przedsiębiorców za opłatą należy podchodzić ze szczególną ostrożnością.

TAGI:

Otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego miasta Oświęcim w dziedzinie organizacji opieki nad dziećmi sprawowanej w formie żłobka w 2017 roku.

Prezydent Miasta Oświęcim ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego miasta Oświęcim w dziedzinie organizacji opieki nad dziećmi sprawowanej w formie żłobka w 2017 roku. W załączeniu ogłoszenie o konkursie oraz wzór oferty.

Nowa droga wraz z rondem już gotowa

 Oświęcim ma nową drogę. Po kilku miesiącach zakończyła się budowa przedłużenia ulicy Batorego wraz z rondem. Od dzisiaj od godziny 13 można nią już jeździć. To największa i najdroższa tegoroczna miejska inwestycja drogowa. Kosztowała ok. 6 mln zł. Miasto obok własnych środków pozyskało pieniądze z budżetu państwa z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej, Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego i powiatu oświęcimskiego. – To ważne nowe rozwiązanie drogowe w mieście, bowiem połączy drogę krajową 44 na wysokości Castoramy z drogą wojewódzką 948 w kierunku Kęt w rejonie ul. Kamieniec. Stworzy nowy układ komunikacyjny, co przy częstych „korkach” jest istotne – podkreśla Janusz Chwierut prezydent Oświęcimia. – Ma też duże znaczenie w związku z budową obwodnicy północnej, bowiem ruch, który „przerzuci” się na obwodnicę, później w znacznej mierze będzie prowadzony właśnie tą nową drogą. Do jej budowy przygotowaliśmy się dość długo, najpierw był projekt, stosowne pozwolenia, później staraliśmy się o pieniądze zewnętrzne – dodaje.

Św. Mikołaj będzie czekał na rynku w towarzystwie reniferów i elfów

 

 

6 grudnia to dzień, na który najmłodsi czekają z dużą radością i niecierpliwością. Spotkanie ze św. Mikołajem jest dla nich wielkim przeżyciem. Nie inaczej będzie w tym roku. Święty przyjedzie do Rynek Główny wraz z reniferami, gdzie będzie czekał na dzieci, by wspólnie z nimi i Zespołem Pieśni i Tańca " Małe Hajduki" zapalić choinkę i rozdać słodkie prezenty. Najmłodsi będą też mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oświęcimska książnica najlepsza w kraju

 

Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego Galeria Książki w Oświęcimiu została najlepszą biblioteką w rankingu „ Rzeczypospolitej” i Instytutu Książki w kategorii miast powyżej 15 tysięcy bez prawa powiatu. W tym roku po raz szósty nagrodzono biblioteki i samorządy najbardziej zaangażowane w kulturalny rozwój swojego regionu. Dyrektorzy najlepszych bibliotek i samorządowcy podczas gali w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie odebrali dyplomy z rąk organizatorów rankingu, Dariusza Jaworskiego, dyrektora Instytutu Książki i Pawła Jabłońskiego, zastępcy redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita". 
 Docenieni zostali Ci, którzy są najbardziej zaangażowani w kulturalny rozwój mieszkańców, i dla których dobrze działająca biblioteka jest najlepszym świadectwem dbałości o zapewnienie łatwego i bezpłatnego dostępu do kultury, wiedzy i nowych mediów. W rankingu miast do 15 tysięcy mieszkańców zwyciężyła Biblioteka Publiczna miasta i gminy Barcin.

Dni Dawców w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Przyjdż. Podaruj komuś życie na święta

Poprzednie akcje były bardzo udane, a fundacja DKMS zarejestrowała w Oświęcimiu ponad 140 osób, jako potencjalnych dawców szpiiku kostnego i komórek macierzystych. Przed świętami, od 8 do 10 grudnia, wspólnie z Miejska Biblioteką Publiczną planuje kolejną akcję pod hasłem "Podaruj komuś życie na święta".Organizatorzy zapraszają w tych dniach do Galerii Książki. - Każdy z nas może kiedyś uratować życie drugiemu człowiekowi oddając cząstkę siebie w postaci komórek macierzystych. Dlaczego to takie ważne? Co godzinę, w Polsce, jedna osoba dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu z nich jedyną szansą na uratowanie życia jest przeszczep szpiku kostnego lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy - mówią organizatorzy. - Dawcą może zostać każdy, ogólnie zdrowy człowiek, pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący nie mniej niż 50 kg i o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI. Wszelkie dokładne informacje znajdziecie Państwo na stronie fundacji DKMS oraz u wolontariuszy podczas zorganizowanych w oświęcimskiej Bibliotece Dni Dawcy, 8 i 9 grudnia w godzinach od 10 do 18 i 10 grudnia w godzinach od 9 do 15 - wyjaśniają. Pamiętaj! Lekarstwo nosisz w sobie! Pokonajmy nowotwory krwi!

Zimno doskwiera bezdomnym

 Służby mundurowe, w tym okresie, zwracają szczególną uwagę na miejsca, w których mogą przebywać  bezdomni. Pozbawieni dachu nad głową i rodziny mogliby nie przetrwać zimy. Część z nich od dawna unika noclegowni i schronisk wybierając życie na ulicy. Funkcjonariusze udzielają im pomocy, zawożąc do noclegowni miejskiej, gdzie otrzymują ciepły posiłek i nocleg, a w razie konieczności do szpitala. Osoby będące pod wpływem alkoholu trafiają do ogrzewalni miejskiej. Strażnicy miejscy apelują do oświęcimian, by nie pozostawali obojętni na los innych. Proszą, by zwracać uwagę na osoby przebywające na ławkach, klatkach schodowych, w ogródkach działkowych, pustostanach, wymiennikowniach. – Zadbamy o to, by znalazły schronienie i opiekę. Żaden sygnał od mieszkańców nie pozostanie bez odzewu – mówią. – Wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer 986, aby uratować czyjeś życie – dodają.

Kampania 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet. Dodatkowe dyżury policji i ośrodków wsparcia

 Ruszyła międzynarodowa kampania przeciw przemocy wobec kobiet, która zakończy się 10 grudnia. - W kampanię obok policji włączył się Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu oraz ośrodki pomocy społecznej działające w powiecie oświęcimskim, które wsparcia i pomocy udzielają cały rok - informuje asp. sztab. Małgorzata Jurecka rzecznik prasowy KPP w Oświęcimiu. - W ramach kampanii, pracownicy będą pełnić dodatkowe dyżury - dodaje. W Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz komisariatach policji w Brzeszczach, Chełmku, Kętach i Zatorze będzie to 6 grudnia w godzinach od 7.00 do 19.00. W Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu pracownicy będą udzielać porad 30 listopada od 7.00 do 20.00. Z kolei pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oświęcimiu dodatkowy dyżur pełnić będą 29 listopada od 7.00 do 19.00.

Zawody Wieżowiec 2016

 

 
 

 

 

 

W sobotę, 26 listopada, Ochotnicza Straż Pożarna z Oświęcimia organizuje zawody Wieżowiec 2016, na które zaprosiła strażaków- ratowników z powiatu oświęcimskiego. Start zaplanowano na godzinę 10. Dwuosobowe drużyny będą miały do pokonania 11 pięter części ewakuacyjnej budynku przy ul. Chemików w jak najkrótszym czasie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przetarg w dniu 15 grudnia 2016 r. na wynajem lokalu użytkowego przy ulicy Olszewskiego 49

Prezydent Miasta Oświęcim ogłasza przetarg ustny nieograniczony na wynajem na czas nieoznaczony, na działalność gospodarczą lokalu użytkowego przy ul. Olszewskiego 49 (po sklepie spożywczym), który odbędzie się w dniu 15 grudnia 2016 r. o godz. 900 w Urzędzie Miasta Oświęcim – Wydział Mienia Komunalnego ul. Jagiełły 23, pok. nr 14.

Straż prowadzi kontrole pieców. Pobrano siedem próbek do sprawdzenia

Strażnicy miejscy, od ponad miesiąca, bez zapowiedzi pukają do domów i kontrolują, czym mieszkańcy palą w piecach. – Sprawdzamy miejsca, które nam zgłaszają, skarżąc się na czarny, gryzący dym. Oprócz tych doraźnych interwencji, sami też podejmujemy akcje kontrolne – wyjaśnia Joanna Brania komendant Straży Miejskiej. – W przypadku siedmiu posesji z rejonu Zasola, Dworów, Błoń, Monowic i Starych Stawów pobrany został popiół do badania, który będzie poddany szczegółowej analizie w specjalistycznym laboratorium w Rudzie Śląskiej – kontynuuje. Dodaje też, że właściciele domów wpuścili funkcjonariuszy do środka bez żadnych problemów. 
 

Linia nr 94 relacji Kraków - Oświęcim zawieszona

 Od 11 grudnia 2016 r. zawieszone zostają kursy pasażerskie na linii PKP nr 94: Kraków - Oświęcim przez Skawinę, Brzeźnicę, Spytkowice, Zator i  Przeciszów.
 Niestety pomimo starań samorządu wojewódzkiego, powiatów oraz gmin które ze swoich budżetów znacząco dofinansowały utrzymanie linii PKP nr 94 nie uda się utrzymać tego połączenia. Decyzja taka zapadła ze względu na zbyt małą liczbę pasażerów przy jednoczesnym znaczącym wzroście kosztów utrzymania tej linii. Prawie roczna działalność linii pasażerskiej nie osiągnęła rentowności pozwalającej na kontynuację przewozów w kolejnych latach (rentowność poniżej 5 proc.). W ocenie samorządów niskie zainteresowanie pasażerów spowodowane jest m.in. trwającymi remontami, koniecznością częstych przesiadek oraz złym stanem taboru kolejowego. Wbrew początkowym oczekiwaniom pasażerowie szybko zniechęcili się do podróżowania koleją na tym kierunku w takich warunkach.

Fot. PKP

Sesja Rady Miasta Oświęcim

W dniu 30 listopada 2016 r. o godz. 14.00 w sali Oświęcimskiego Centrum Kultury w Oświęcimiu przy ul. Śniadeckiego 24 odbędzie się sesja Rady Miasta.

Porządek obrad:
1. Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum.
2. Przyjęcie protokołu z XXVII sesji Rady Miasta.
3. Sprawozdanie z działalności Prezydenta Miasta Oświęcim.
4. Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawach:
4.1. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w Oświęcimiu przy ul. Wysokie Brzegi – druk nr 575/16,
4.2. zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w Oświęcimiu przy ul. Łukowej i Garbarskiej – druk nr 574/16,
4.3. zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w Oświęcimiu w rejonie ulic: Chemików, Olszewskiego i Bema – druk nr 573/16,
4.4. przyjęcia Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Oświęcim na lata 2015-2025 – druk nr 586/16,
4.5. ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w funkcjonującym na terenie miasta Oświęcim ośrodku wsparcia – Schronisko dla osób bezdomnych – druk nr 580/16,
4.6. zmiany Statutu Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Oświęcimiu – druk nr 568/16,

Główne założenia projektu budżetu na 2017 rok. Będzie wiele inwestycji

Od lipca prowadzone były prace nad projektem budżetu miasta na 2017 rok. Gotowy dokument, który zapewnia sprawne zarządzanie finansami miasta trafił już do Rady Miasta Oświęcim. Projektem zajmują się teraz radni w komisjach, a jego głosowanie planowane jest pod koniec grudnia. – W 2017 roku przeznaczymy rekordową kwotę na inwestycje. Zabezpieczyliśmy pieniądze na wszystkie najważniejsze zadania miasta. Na pewno jest bardzo dobry budżet warunkujący dalszy rozwój Oświęcimia – uważa prezydent Janusz Chwierut. Przewiduje się, że dochody w 2017 roku wyniosą ponad 192, 7 mln zł, a wydatki budżetu ponad 204 mln zł. Inwestycje w 2017 roku szacowane są na poziomie ponad 46, 8 mln zł. – Będziemy kontynuować przebudowę krytej pływalni, ważnej inwestycji sportowej, która zakończy się we wrześniu przyszłego roku oraz budowę hali sportowej. Z nowego obiektu będziemy mogli korzystać w 2018 roku – mówi prezydent Janusz Chwierut.

Fot.Ulica 11 Listopada wraz z ul. św. Barbary przewidziana do przebudowy w przyszłym roku

Stanowisko dotyczące wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, stwierdzającego nieważność zarządzenia Prezydenta Miasta w sprawie zakazu organizowania na terenach należących do miasta przedstawień cyrkowych

 

Gospodarowanie mieniem komunalnym z mocy Ustawy o samorządzie gminnym ( art. 30 ust. 2 pkt 3 ) i Ustawy o gospodarce nieruchomościami ( art. 25 ust 1 ) należy do uprawnień Prezydenta Miasta. Decyzje dotyczące udostępnienia gruntów komunalnych konkretnym podmiotom będą każdorazowo podejmowane po szczegółowej analizie złożonego w tej sprawie wniosku. 
Decyzje odnośnie ewentualnego odwołania od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie będą podejmowane po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem orzeczenia.