Wybierz wielkość czcionki oraz dobierz kontrast używając klawiszy obok

Wybrany rozmiar: 100%

Obecny styl: Normalny

73. rocznica - 27.01

 

Oferujemy

 

Wsparcie dla inwestorów

 

Rewitalizacja

ZAPRASZAMY

DZIEJE SIĘ! :-)

 

Wydarzenia w Oświęcimiu

Kalendarz imprez w Oświęcimiu

Fundusze Małopolskie

Zapraszamy do OCK


 

OFERUJEMY

POLECAMY

 

POLECAMY

Ważne


 

Kochać Człowieka

 

WSZYSCY SŁUCHAMY


 

MIASTO MOJE

DARMOWA APLIKACJA

Rozklad Jazdy MZK

 

Zapraszamy

Praca Oświęcim

POLECAMY

Zapraszamy

 

geoportal

Pogoda

Pogoda w Oświęcimiu

Oświęcim. Budżet miasta na 2018 rok z ponad 48 milionami na inwestycje

 Znany jest budżet miasta na 2018 rok. Dokument, który pozwala na sprawne zarządzanie finansami miasta został  uchwalony na grudniowej sesji Rady Miasta. Dochody wyniosą ponad 198 mln zł, a wydatki ponad 214 mln zł. – Budżet na 2018 rok, który został przyjęty zdecydowaną większością głosów pokazuje, że możemy znaleźć dobre rozwiązania, które przyczyniają się do rozwoju naszego miasta i służą oświęcimianom – uważa prezydent Janusz Chwierut. Najwięcej pieniędzy budżetowych pochłonie oświata, bo blisko 49 mln zł. Transport i łączność to ponad 38 mln zł. Na gospodarkę mieszkaniową jest ponad 11,4 mln zł, administrację publiczną ponad 16,4 mln, na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska zaplanowano ponad 16,4 mln zł. Na pomoc społeczną jest 14,6 mln zł, na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego ponad 15,7 mln zł, a na kulturę fizyczną 18,5 mln zł.  Na inwestycje miejskie zabezpieczono ponad 48 mln zł, co stanowi prawie 28 proc. wydatków budżetu. W tym 16 mln zł pozyskano z pieniędzy zewnętrznych, w tym unijnych. 

Oświęcim. Szusujemy na Soszowie. Wyjazd 27 stycznia.

 

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza na pierwszy w  tym sezonie wyjazd na narty. 27 stycznia o godzinie 7 rano spod OCK amatorzy białego szaleństwa pojadą do Wisły, by szusować na stacji narciarskiej Soszów. Koszt wynosi 30 zł od osoby i obejmuje obok transportu również ubezpieczenie NNW. Każdego tygodnia, w sobotę, organizowane będą wyjazdy na narty do m. in. Białki Tatrzańskiej, Wisły, Istebnej. Miejsca będą ustalane w zależności od warunków narciarskich. W okresie ferii zimowych zwiększy się częstotliwość wyjazdów. Więcej informacji: www.mosir.oswiecim.pl

Oświęcim. Silnie powieje w Małopolsce

 IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega przed silnym wiatrem w subregionie północnym Małopolski. Od godzin wczesnopopołudniowych 18 stycznia do godziny 10 rano 19 stycznia metereolodzy prognozują silny wiatr o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h z porywami do 80 km/h z południowego zachodu i zachodu. Miejscami mogą wystąpić zawieje i zamiecie śnieżne. www.pogodynka.pl/ostrzezenia/wojewodztwo-malopolskie Silny wiatr powieje również w Beskidzie Śląskim i Żywieckim. www.pogodynka.pl/ostrzezenia/wojewodztwo-slaskie

TAGI:

Oświęcim. Nauka pływania z instruktorem ruszy już w lutym

Na krytej pływalni w Oświęcimiu wykwalifikowani instruktorzy będą uczyć pływać dzieci, młodzież i dorosłych, zarówno w grupach zorganizowanych, jak i indywidualne. Zajęcia będą odbywać się w poniedziałki, wtorki i piątki od 17do 17.45 a w soboty od 16 do 16.45. Zapisy prowadzone są w recepcji pływalni przy ul. Chemików tel.33 8423919. Zajęcia są odpłatne. Więcej informacji: www.mosir.oswiecim.pl/Ruszaja-nauki-plywania-z-MOSiR-Oswiecim-884.html

Oświęcim. Unijne inwestycje usprawnią transport w Małopolsce zachodniej

 W Małopolskim Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie, podczas którego marszałek Jacek Krupa i Grzegorz Lipiec z zarządu województwa przekazali samorządom umowy na zakup nowych autobusów i parkingi Park and Ride. Łączna wartość tych projektów to ponad 91 mln zł, z czego prawie 68 mln zł to unijna dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. W przypadku Oświęcimia kwota unijnego dofinansowania na zakup 20 autobusów i budowę centrum przesiadkowego Park and Ride w rejonie dworca PKP to 32,3 mln zł. Oświęcim reprezentował prezydent Janusz Chwierut oraz Bożena Fraś, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego.

 

 

Fot. MUM Kraków

Oświęcim. Wielkie serca oświęcimian

Oświęcimski sztab, działający od lat w Oświęcimskim Centrum Kultury zebrał podczas 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy około 120 tys. zł.  
W dniu finału 165 wolontariuszy kwestowało na leczenie noworodków na ulicach miasta i gminy Oświęcim (w Harmężach, Włosienicy, Porębie Wielkiej, Grojcu, Rajsku). Byli to uczniowie Szkół Podstawowych nr 2, 3, 7, 8 w Oświęcimiu, Szkół Podstawowych w Porębie Wielkiej, Rajsku i Grojcu, Powiatowych Zespołów Szkół nr 1, 2, i 4 w Oświęcimiu, Centrum Kształcenia Ustawicznego i Branżowego w Oświęcimiu oraz wolontariusze indywidualni. Orkiestrę wsparła również Szkoła Podstawowa nr 4 w Oświęcimiu, Przedszkole w Rajsku oraz słuchacze oświęcimskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 

Fot. Oświęcimskie Centrum Kultury

Oświęcim. Most Niepodległości na nowej obwodnicy

 Władze Oświęcimia i Chełmka wystąpiły z propozycją nazwania nowego mostu na Wiśle - Mostem Niepodległości. Samorządowcy chcą w ten sposób nawiązać do obchodzonej w tym roku rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, uznając, że będzie to znaczący wkład obu miast w tak ważne i doniosłe wydarzenie. – Rocznica odzyskania niepodległości to święto wszystkich Polaków, niezależnie od poglądów, przynależności czy pochodzenia. Również w Oświęcimiu i Chełmku będziemy w sposób szczególny obchodzić to święto. Dlatego wspólnie z burmistrzem Chełmka wystąpiliśmy do naszych radnych o nazwanie nowego mostu na Wiśle - Mostem Niepodległości. Będzie to pierwszy i znaczący element naszych uroczystości – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

Oświęcim. Ponad 10 tys. polubień na Facebooku

 Oficjalny funpage miasta Oświęcim na Facebooku ma ponad 10 tys. polubień.  Użytkownicy bardzo wysoko oceniają też miasto, które otrzymało 4,5 pkt. w 5 stopniowej skali. To bardzo dobry wynik w porównaniu z innymi samorządami w powiecie czy regionie:
 gmina Oświęcim - ok. 750 użytkowników, Kęty - ok. 3 tys., Powiat Oświęcimski - ok. 2,5 tys. Chrzanów - ok. 3 tys., Andrychów - 4,5 tys., Wadowice - ok. 3,2 tys., Nowy Sącz – 5,5 tys.
Adres funpagu: https://www.facebook.com/MiastoOswiecim

Ponadto miasto Oświęcim jest też obecne na innych najpopularniejszych portalach społecznościowych:
Instagram: https://www.instagram.com/oswiecim_pl #Oświęcim
Twitter: https://twitter.com/MiastoOswiecim
Youtube: https://www.youtube.com/user/OswiecimMiastoPokoju

TAGI:

Oświęcim. Carlos Santana gwiazdą TLFO 2018

 Legendarny gitarzysta otwiera listę gwiazd Tauron Life Festival Oświęcim 2018 – gorące dźwięki latin rocka w wykonaniu dziesięciokrotnego zdobywcy nagrody Grammy zabrzmią ze sceny stadionu MOSiR w piątek, 15 czerwca.
„Muzyka może być spoiwem łączącym ludzi. Tak brzmi wielkie przesłanie, które słyszę, odkąd byłem nastolatkiem, i w które wciąż wierzę” – napisał Carlos Santana w swej autobiografii “Uniwersalny Ton. Historia mojego życia”. Te słowa doskonale wpisują się w ideę TLFO, dlatego czerwcowy koncert genialnego gitarzysty będzie kolejnym kamieniem milowym w historii festiwalu.

Miasto Oświęcim jest głównym partnerem TLFO 2018

Zestawienie dotacji przyznanych w otwartym konkursie ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w roku 2018

Zgodnie z rozstrzygnięciem otwartego konkursu ofert ogłoszonego w dniu 16 listopada 2017 r. na wsparcie realizacji zadań publicznych w roku 2018 prezentujemy w załączniku zestawienie przyznanych dotacji.

Oświęcim. Miasto wspiera drużynę hokejową

 Drużyna hokeja na lodzie Unia Oświęcim otrzymała dofinansowanie z budżetu miasta. Podpisanie umowy na promocję Oświęcimia w trwających rozgrywkach ligowych odbyło się wczoraj w Urzędzie Miasta. Dokument podpisali: prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut i prezes spółki Oświęcimski Sport Paweł Kram w obecności prezesa TH Unia Oświęcim Bożeny Fraś i skarbnika miasta Beaty Chachuły. Dotacja do końca obecnych rozgrywek wynosi 550 tys. zł. Rolą spółki będzie kreowanie pozytywnego wizerunku Oświęcimia w mediach jako miasta stwarzającego warunki do rozwoju i upowszechniania sportu. Hokeiści promują Oświęcim podczas meczów rozgrywek ekstraligowych, a herb miasta będzie między innymi na koszulkach zawodników, banerach reklamowych i materiałach promocyjnych oraz stronie internetowej i portalach społecznościowych. – Decyzja podjęta przed przeszło dwoma laty o utworzeniu wspólnie przez miasto i stowarzyszenie sportowej spółki uratowała oświęcimski hokej. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić Oświęcim bez hokeja, który jest marką naszego miasta – podkreśla Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.

Oświęcim.Umowa na budowę parkingu typu Park and Ride podpisana

 Umowa na budowę parkingu wielopoziomowego typu Park and Ride pomiędzy Małopolskim Urzędem Marszałkowskim a miastem została podpisana pod koniec ubiegłego roku. Miasto Oświęcim na ten projekt pozyskało 14,3 mln zł pieniędzy unijnych, które stanowią 85. proc. kosztów przedsięwzięcia. Według planu inwestycja rozpocznie się w lutym rozbiórką byłego hotelu „Glob” w rejonie dworca PKP. W połowie roku ruszy budowa czterokondygnacyjnego parkingu. Nowy obiekt gotowy będzie pod koniec 2019 roku. Jak podkreśla prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut przedsięwzięcie wpisuje się w plany PKP związane z przebudową dworca kolejowego w Oświęcimiu i modernizacjami linii kolejowej w kierunku Krakowa i Czechowic-Dziedzic.

 

Oświęcim. W czerwcu kolejna edycja TLFO 2018

 Tegoroczna 9. edycja Tauron Life Festival Oświęcim odbędzie się od 14 do 16 czerwca 2018 roku. Będzie miała szczególny charakter ze względu na przypadającą w tym roku setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nowością będzie też 10 proc. zniżka przy zakupie biletów na wydarzenia festiwalowe dla tych mieszkańców, którzy posiadają Oświęcimską Kartę Mieszkańca. TLFO 2018 będzie po raz ostatni organizowany na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.  Przyszłoroczny, jubileuszowy 10. festiwal odbędzie się w Parku Pojednania Narodów na Kamieńcu.
Dzisiaj w Urzędzie Miasta pomysłodawca festiwalu i dyrektor artystyczny TLFO Dariusz Maciborek oraz prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut podpisali umowę na promocję miasta podczas tego wydarzenia, która opiewa na kwotę 850 tys. zł.

 

Miasto Oświęcim jest głównym partnerem przedsięwzięcia

TAGI:

Oświęcim. Skrócone godziny pracy kasy

 

 

Kasa w Urzędzie Miasta jest czynna dzisiaj tylko do godziny 10.