Wybierz wielkość czcionki oraz dobierz kontrast używając klawiszy obok

Wybrany rozmiar: 100%

Obecny styl: Normalny

ZAPRASZAMY

Oferujemy

 

Wsparcie dla inwestorów

 

Rewitalizacja

DZIEJE SIĘ! :-)

 

NIEPODLEGŁA

 

Wydarzenia w Oświęcimiu

Kalendarz imprez w Oświęcimiu

Fundusze Małopolskie

Zapraszamy do OCK


 

OFERUJEMY

POLECAMY

 

POLECAMY

Ważne


 

Kochać Człowieka

 

WSZYSCY SŁUCHAMY


 

MIASTO MOJE

DARMOWA APLIKACJA

Rozklad Jazdy MZK

 

Zapraszamy

Praca Oświęcim

Praca Oświęcim

POLECAMY

Zapraszamy

 

geoportal

Pogoda

Pogoda w Oświęcimiu

Oświęcim. 78. rocznica zbrodni na polskich jeńcach wojennych w 1940 roku w ZSRR

 

Prezydent Miasta Oświęcim, Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej - Koło w Oświęcimiu, Zakład Salezjański i Parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu  oraz Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Oświęcimiu zapraszają na uroczystości 78. rocznicy zbrodni na polskich jeńcach wojennych w 1940 r. w ZSRR, które odbędą się 25 kwietnia 2018 r. Rozpoczną się o godzinie 9.15  przy tablicy pamiątkowej w przedsionku kościoła pw. WNMP. 

Oświęcim. Hotel w centrum Starego Miasta na ostatniej prostej

 

W hotelu Hampton by Hilton trwają ostatnie prace przed uruchomieniem obiektu. Inwestycja rozpoczęła się wiosną ubiegłego roku. Hotel będzie oferował gościom 120 pokoi, restaurację, bar, salę fitness oraz trzy pomieszczenia konferencyjne.

Zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości dyrekcji hotelu.

Oświęcim. Testowali spływ Sołą kajakiem

Miasto Oświęcim przygotowało nową atrakcję turystyczną. Będzie to spływ kajakowy Sołą od bulwarów do progu wodnego na Krukach. Dzisiaj 2,4 km odcinek spływu testował prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut oraz pracownicy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Towarzyszyli im ratownicy z Miejskiego WOPR w Oświęcimiu oraz z TKKF Motor Andrychów, którzy są partnerem w nowym projekcie. Spływy organizowane będą co drugą niedzielę od maja do września. Pierwszy już 13 maja. 

 

 

Oświęcim. The Stranglers oraz Totemo wystąpią na TLFO 2018

 Do grona gwiazd, które zagrają na stadionie MOSiR 16 czerwca, dołączają legendarni brytyjscy Dusiciele oraz izraelska gwiazda sceny niezależnej.
Koncertu The Stranglers z niecierpliwością oczekują fani zespołu, ale i osoby związane z branżą muzyczną. Nic dziwnego - ta kapela miała ogromny wpływ na rozwój muzyki rockowej. “Ich muzyka to mieszanka dynamicznych dźwięków z popem na bardzo dobrym poziomie. Jak na wywodzących się z punk rocka wykonawców, to przebojami mogliby obdarować wielu innych wykonawców.” - Tomasz Dereszyński, „Polska The Times”.

 

Fot. www.lifefestival.pl

 

Oświęcim. Fotografia z frontu w Muzeum Zamek

 

Muzeum Zamek zaprasza w niedzielę, 22 kwietnia o godzinie 15, na drugie spotkanie w ramach projektu Niepodległa 2018. Tematem będzie "Fotografia z frontu".

 

 

 

 

 

 

 

 

Sesja Rady Miasta Oświęcim

W dniu 25 kwietnia 2018 r. o godz. 14.00 w sali Oświęcimskiego Centrum Kultury w Oświęcimiu przy ul. Śniadeckiego 24 odbędzie się sesja Rady Miasta.

Porządek obrad:
1. Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum.
2. Przyjęcie protokołu z XLVII sesji Rady Miasta.
3. Sprawozdanie z działalności Prezydenta Miasta Oświęcim.
4. Ocena zasobów pomocy społecznej Miasta Oświęcim sporządzona za 2017 r. - druk nr 1031/18.
5. Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawach:
5.1. uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w Oświęcimiu przy ul. Nadwiślańskiej – druk nr 1024/18,

Oświęcim. Najlepsi w biznesie nagrodzeni podczas uroczystej Gali Biznesu

 W Muzeum Zamek rozdano nagrody i wyróżnienia za prowadzone w minionym roku inwestycje. Przyznała je Kapituła Biznesu działająca przy Prezydencie Oświęcimia.  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zdobył tytuł Top inwestycji 2017 roku za przebudowę krytej pływalni. Nagrodzono również największe ubiegłoroczne inwestycje. Dyplomy i gratulacje powędrowały do hotelu Imperiale, pierwszego czterogwiazdkowego hotelu w mieście, spółki Astra Technology za przebudowę budynku przy ul. Olszewskiego i stworzenie obiektu hotelowego Villa Astra, spółki Garden Space za rozbudowę firmy i przygotowanie nowoczesnej, nowej siedziby i Komabud również za nową inwestycję, będącą siedzibą firmy.  - To jest doskonała okazja, aby podziękować firmom za ich wkład w rozwój Oświęcimia, a także nagradzać nowe inwestycje i integrować oświęcimskie środowisko biznesowe – mówił Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia, który podczas gali wspólnie z  innymi członkami Kapituły Biznesu wręczał wyróżnienia.  Statuetki Laur Biznesu otrzymała firma OMAG, znany producent maszyn i urządzeń dla górnictwa, ceniony dostawca i eksporter części dla potrzeb przemysłu motoryzacyjnego oraz Centrum Żydowskie, którego działaność jest ważnym impulsem dla rozwoju branży turystycznej w mieście, a niebywała kreatywność w działalności edukacyjnej przyczynia się do budowania pozytywnego wizerunku miasta.. 

Oświęcim. Przystanek przy ul. 11 Listopada przeniesiony na ul. Malczewskiego na czas robót drogowych

Informujemy Mieszkańców Oświęcimia, że na czas przebudowy ul. 11 Listopada przystanek końcowy MZK z ulicy 11 Listopada zostanie przeniesiony na ul. Malczewskiego. Już od 19 kwietnia 2018 r. autobusy MZK będą kursować z tymczasowej zatoki autobusowej przy ul. Malczewskiego. Przewiduje się, że przystanek zastępczy przy ul. Malczewskiego pozostanie do końca czerwca 2018 r. Za powstałe utrudnienia przepraszamy.
 

 

Fot. archiwalne Przystanek przy ul. 11 Listopada 

Drugi otwarty konkurs ofert - promocja miasta przez sport

Na podstawie uchwały Nr XVII/332/12 Rady Miasta Oświęcim z dnia 25 stycznia 2012 roku w sprawie: określenia trybu postępowania o udzielenie dotacji z budżetu gminy Miasto Oświęcim dla podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku, sposobu jej rozliczania oraz trybu kontroli wykonywania zleconego zadania

Prezydent Miasta Oświęcim ogłasza w dniu 16 kwietnia 2018 r.
otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji  zadań w zakresie promocji Miasta Oświęcim poprzez sport
w okresie od 7 maja do 31 grudnia 2018 r.

 

Oświęcim. Pierwsze solarisy są na końcowym etapie produkcji i w maju wyjadą na ulice miasta

Do Oświęcimia już w maju przyjedzie pierwsza partia nowych autobusów zamówionych przez Miejski Zakład Komunikacji. Oświęcimski przewoźnik, wspólnie z miastem, pozyskał blisko 18 mln zł dotacji unijnej na zakup 20 ekologicznych autobusów, w tym 19 marki Solaris. Całkowity koszt zakupu zamknie się kwotą 21 mln zł. Pozostałe 3 mln zł wyłoży spółka.
 Na początku kwietnia prezes MZK Bożena Fraś oraz prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut mieli okazję zobaczyć, jak przebiega produkcji nowych autobusów. W fabryce Solaris Bus & Coach k. Poznania produkowanych jest dziewiętnaście nowoczesnych autobusów dla Oświęcimia. Siedem będzie z napędem hybrydowym. Umowa na ich zakup pomiędzy MZK, a firmą Solaris została podpisana w grudniu ubiegłego roku. – Widzieliśmy produkcję trzech pierwszych sztuk autobusów. To solarisy midi euro trzeciej generacji o długości 8,95 m oraz solarisy maxi euro 6 czwartej generacji o długości 10,5 m –– mówi Bożena Fraś, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Oświęcimiu. – Trwa wyposażania wnętrz w układy napędowe, a cały cykl produkcji powinien zakończyć się około 25 kwietnia – dodaje Bożena Fraś.  

Oświęcim. W formie zabawy poznali przyczyny powstawania smogu

 Jednym z działań miasta w zakresie ograniczania niskiej emisji jest edukacja ekologiczna. Dlatego już po raz kolejny Urząd Miasta zaprosił najmłodszych na spektakl ekologiczny do Oświęcimskiego Centrum Kultury. Blisko 600 dzieci z klas od I do III oraz z  przedszkoli mogło zobaczyć spektakl przygotowany przez teatr Kultureska z Krakowa. Tym razem był to „Skrzydlaty odlot”.  W treść przedstawienia zostały wplecione tematy związane z niską emisją i ochroną powietrza. Gołąb Gienio, sowa Sonia i papuga Pelagia uczyły małych widzów, co jest przyczyną powstawania smogu i jak wpływa on na nasze zdrowie. Mówiły też co należy robić, aby powietrze, którym oddychamy było czyste. Spektakl był pełen dobrego humoru, efektów specjalnych, melodyjnych piosenek, a także komicznie zbudowanych postaci, które bardzo przypadły do gustu publiczności.

Fot. Teatr Kultureska

 

Ogłoszenie o wyłożeniu projektu planu do publicznego wglądu - ul. Garbarska

Oświęcim, dnia 11 kwietnia 2018r.

Znak sprawy:
GA.6721.82.80.2017.II

OGŁOSZENIE

o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w Oświęcimiu ograniczonego ulicami: Garbarska, Kilińskiego, Chodniki, Legionów wraz z prognozą oddziaływania na środowisko.

Na podstawie art. 17 pkt 9 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 2017r. poz. 1073 z późn. zm.) i art. 54 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jednolity Dz.U. z 2017r. poz. 1405 z późn. zm.), a także w związku z uchwałą Rady Miasta Oświęcim Nr XXXIV/654/17 z dnia 26 kwietnia 2017r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w Oświęcimiu ograniczonego ulicami: Garbarska, Kilińskiego, Chodniki, Legionów
Prezydent Miasta Oświęcim zawiadamia o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w Oświęcimiu ograniczonego ulicami: Garbarska, Kilińskiego, Chodniki, Legionów wraz z prognozą oddziaływania na środowisko.

Oświęcim. Nowy sztandar dla Szkoły Podstawowej nr 2

 Uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Sportowymi im. Łukasza Górnickiego mieli wczoraj wielkie święto.  Szkoła otrzymała nowy sztandar, który ufundowało Miasto Oświęcim wspólnie z Radą Rodziców. Poświęcenie sztandaru odbyło się na mszy świętej w kościele pw. św. Maksymiliana, po której młodzież w uroczystej paradzie przyniosła go do szkoły. Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut wraz z rodzicami uczniów przekazał go społeczności szkolnej. Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie na sztandar najmłodszych uczniów.  
Dotychczasowy sztandar, który z uwagi na reformę oświaty należało zmienić zostanie w szkolnej izbie tradycji.

 

Posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji Rady Miasta Oświęcim

Posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji Rady Miasta Oświęcim odbędzie się w dniu 17 kwietnia 2018 r. o godz. 15.30 w sali nr 39 Urzędu Miasta Oświęcim przy ul. Jagiełły 25.

Proponowany porządek posiedzenia:
1. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Komisji.
2. Analiza projektów uchwał Rady Miasta Oświęcim.
3. Analiza sprawozdania z wykonania budżetu miasta za 2017 r.
4. Analiza sprawozdania z przebiegu ferii zimowych.
5. Sprawy bieżące i wolne wnioski.

Oświęcim. 27. Marsz Żywych

 12 kwietnia w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz odbył się 27. Marsz Żywych. Ponad 12 tysięcy osób, przede wszystkim młodych Żydów, ale także ok. 2 tysięcy Polaków, przeszło spod bramy „Arbeit macht frei” w byłym obozie Auschwitz I na teren byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Na czele Marszu stanęli Prezydenci Polski i Izraela - Andrzej Duda oraz Reuven Rivlin.
Marsze Żywych organizowane są już od 30 lat. Pierwszy został zorganizowany w 1988 roku. Tegoroczny Marsz odbył się w 75 lat po wybuchu powstania w getcie warszawskim.

 

Fot. Bartosz Bartyzel

Oświęcim. Grusze chanticleer ozdobiły ulicę Jagiełły

 

Blisko 50 sztuk gruszy ozdobnej chanticleer zasadzono w ciągu ulicy Jagiełły, która jest obecnie przebudowywana. W trakcie inwestycji konieczne było usunięcie 26 starych i schorowanych klonów. Nowe drzewa mają wąską koronę i smukły pień, dlatego nadają się do nasadzeń wzdłuż dróg i podjazdów. Nie przeszkadzają im okresowe susze, zanieczyszczone powietrze czy sól drogowa. Dorastają do 15 metrów wysokości przy zaledwie 5 metrach szerokości. Wiosną grusza obsypana jest licznymi, pachnącymi, białymi kwiatami. W maju pojawiają się drobne liście, które we wrześniu zaczynają się wybarwiać na żółto, pomarańczowo i czerwono.
 

 

 

 

 

Oświęcim. Ulicami Oświęcimia przejdzie Marsz Żywych. Będą ograniczenia w ruchu

12 kwietnia 2018 roku organizowany jest Marsz Żywych” w ramach Dnia Pamięci o Holokauście. Przewiduje się, że weźmie w nim udział ok. 11 tysięcy osób z ponad 40 krajów świata, w tym ponad tysiąc polskich uczniów.
 W związku z obchodami przewidziany jest przemarsz uczestników uroczystości ulicami: St. Leszczyńskiej, Męczeństwa Narodów oraz Ofiar Faszyzmu. Te ulice od godziny 9 mogą być tymczasowo wyłączane z ruchu. Natomiast całkowite wstrzymanie ruchu nastąpi w godzinach:
 od 8 do 16 ulicy Więźniów Oświęcimia (odcinek od ul. Obozowej do ul. Legionów), a od 12 do 15. 30 ulicy Leszczyńskiej i ulicy Męczeństwa Narodów.

Oświęcim. Uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

 

10 kwietnia, w rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem, punktualnie o godzinie 12, na placu Tadeusza Kościuszki odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie sprzed 8 lat. Władze Oświęcimia, starostwa powiatowego, radni, dyrektorzy szkół, instytucji, prezesi spółek miejskich oraz młodzież uczcili pamięć 96 ofiar, w tym prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, składając kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. 
 

ZAPRASZAMY!