Wybierz wielkość czcionki oraz dobierz kontrast używając klawiszy obok

Wybrany rozmiar: 100%

Obecny styl: Normalny

ZAPRASZAMY

 

NA RYNKU

6-7 maja

BĄDŹ BIAŁO-CZERWONY

 

DZIEJE SIĘ !

POLECAMY

Wsparcie dla inwestorów

 

Rewitalizacja

ZAPRASZAMY

DZIEJE SIĘ! :-)

 

Wydarzenia w Oświęcimiu

Kalendarz imprez w Oświęcimiu

Fundusze Małopolskie

Zapraszamy do OCK


 

OFERUJEMY

POLECAMY

 

POLECAMY

Ważne


 

Oferujemy

 

Kochać Człowieka

 

WSZYSCY SŁUCHAMY


 

MIASTO MOJE

DARMOWA APLIKACJA

Rozklad Jazdy MZK

 

Zapraszamy

Praca Oświęcim

POLECAMY

Zapraszamy

 

geoportal

Pogoda

Pogoda w Oświęcimiu

Oświęcim. Zaproszenie do udziału w 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

3 maja, w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Prezydent Miasta Oświęcim zaprasza na uroczystości. Jak co roku  rozpoczną się o godz. 9.30 wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych w kościele księży salezjanów. O 10 przewidziano mszę św. w intencji Ojczyzny od mieszkańców Oświęcimia w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Jednym z punktów będzie też poświęcenie sztandaru miastu. Przemówienia oraz składanie kwiatów w hołdzie twórcom konstytucji odbędą się na placu Tadeusza Kościuszki.  W tym dniu na rynku czynne będzie stoisko patriotyczne, gdzie będzie można pomalować twarz w barwy narodowe oraz otrzymać chorągiewki.

Organizatorzy zapraszają do przejścia w paradzie patriotycznej oraz do poniesienie wraz z harcerzami 20 - metrowej biało-czerwonej flagi.

2 maja przypada święto flagi. Zachęcamy naszych mieszkańców do udekorowaniami nimi domów, balkonów czy okien.

Oświęcim. Woda w Sole się podniosła. Na razie nie ma podtopień. Stytuacja jest monitorowana

Stan wody na Sole o godzinie 11 wynosił 425 cm i został przekroczony o 55 cm w stosunku do stanu ostrzegawczego. Wczoraj Prezydent Oświęcimia ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowego. Sytuacja w mieście jest na bieżąco monitowana przez Zespół Zarządzania Kryzysowego. W stanie gotowości są również służby miejskie. 

Poziom wody w Sole jest uzależniony od sytuacji w górnym biegu rzeki, a w szczególności na zaporach i od zrzutów wody. Na razie przepływ z zapory w Czańcu wynosi 160 m. sześć. /s. z tendencją rosnącą. Opady deszczu prognozowane są do wieczora. Obecnie nie ma zgłoszeń o lokalnych podtopieniach. 

Oświęcim. W mieście obowiązuje pogotowie powodziowe

 

 

W związku z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na Sole i prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu Prezydent Oświęcimia ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowego.

Sytuacja w mieście jest na bieżąco monitorowana.

Oświęcim. Uwaga! Intensywne opady deszczu

 

IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu w województwie małopolskim od  27.04.2017 do  29.04.2017 r.
Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym. Od godziny 5.00 dnia 27.04.2017 do godziny 8.00 dnia 28.04.2017 prognozowana wysokość opadów wyniesie od 15 mm do 25 mm, lokalnie 35 mm. Opady wystąpią głównie na zachodzie i południu województwa.

Ogłoszenie o ponownym wyłożeniu do publicznego wglądu projektu planu miejscowego

Na podstawie art. 17 pkt 9 i pkt 11 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 778 z późn. zm.), zgodnie z art. 30, 39 i 54 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 353 z późn. zm.), Prezydent Miasta Oświęcim zawiadamia o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w Oświęcimiu obejmującego północną część terenu pomiędzy ul. Szpitalną a ul. Wysokie Brzegi (uchwała Nr XXI/405/2016 Rady Miasta Oświęcim z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w Oświęcimiu obejmującego północną część terenu pomiędzy ul. Szpitalną a ul. Wysokie Brzegi).

Oświęcim. Kolejni artyści na LFO 2017

Legenda polskiej sceny reggae Maleo Reggae Rockers, elektropopowi Estończycy z I Wear* Experiment oraz indierockowa grupa Kandinsky z Niemiec dołączają do programu 8. edycji LFO.Dariusz “Maleo” Malejonek to prawdziwy heros polskiego undergroundowego rocka, były członek kultowych grup Izrael, Moskwa i Armia, założyciel formacji Houk, a od 1997 r. lider Maleo Reggae Rockers, z którymi wydał 13 płyt. Cztery z nich to projekt Panny Morowe/Wyklęte/Wygnane, poświęcony losom Polaków w czasie II wojny światowej i pod rządami komunistów. Ośmioosobowy skład Maleo Reggae Rockers rozbuja publiczność LFO w piątek, 23 czerwca, razem z takimi artystami, jak Shaggy, Mesajah czy Lao Che.                                                    

                                                                                  Głównym partnerem LFO jest Miasto Oświęcim  

Fot. LFO 2017 

Oświęcim. Dąb z Guerniki zasadzono w parku na Zasolu

Prezydent Kraju Basków Iñigo Urkullu Renteria, przewodnicząca Parlamentu Prowincji Biskaia Ana Otaduy Biteri, prezes Stowarzyszenia dla Tradycji i Kultury Europejskiej Enrique de Villamor wspólnie z prezydentem Oświęcimia Januszem Chwierutem zasadzili dąb Wolności w parku na Zasolu.  Drzewo pochodzi z Guerniki, pierwszej historycznej stolicy Kraju Basków. Miasta, które w 1937 roku zostało zbombardowane przez Legion Condor z niemieckiego korpusu ekspedycyjnego Luftwaffe, wspierającego gen. Franco. 26 kwietnia minie 80 lat od tej tragedii. W uroczystości wzięła udział młodzież baskijska i polska. – Ten dąb symbolizuje godność ludzką. To wartość, którą należy bronić, szanować i promować – mówił w trakcie ceremonii Iñigo Urkullu Renteria prezydent Kraju Basków.

Oświęcim. Marsz Żywych. Utrudnienie w poruszaniu się po mieście

W poniedziałek, 24 kwietnia 2017 r., w Oświęcimiu i Brzezince  odbędzie się Marsz Żywych 2017. Jego uczestnicy, jak co roku, przejdą z byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz do Auschwitz II - Birkenau, gdzie planowana jest oficjalna część uroczystości. W tym dniu od godziny 12 do 17, zgodnie z decyzją zarządcy drogi, nastąpi wyłączenie z ruchu ulic na trasie przemarszu uczestników z Państwowego Muzeum w Oświęcimiu do Muzeum w Brzezince, ulicami  St. Leszczyńskiej, Męczeństwa Narodów i Ofiar Faszyzmu. Od godziny 8 do 15 wstrzymany zostanie ruch na ulicy Więźniów Oświęcimia, na odcinku od skrzyżowania z ulicą Obozową do skrzyżowania z ulicą Legionów.

Fot. KPP Oświęcim

Oświęcim. Uroczystości 77. rocznicy zbrodni katyńskiej

 

Prezydent Miasta Oświęcim, Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej - Koło w Oświęcimiu i Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Oświęcimiu zapraszają na uroczystości 77. rocznicy zbrodni na polskich jeńcach wojennych w 1940 r w ZSRR, które odbędą się 26 kwietnia 2017 r.
W programie uroczystości:
godz. 9.15

spotkanie młodzieży szkolnej z Prezesem Federacji Rodzin Katyńskich w Polsce oraz z przedstawicielami Zarządu Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej oddział w Krakowie 
w Zespole Szkół Salezjańskich.

Oświęcim. Tancerze z formacji Efekt nagrodzeni

Siedmiu tancerzy z formacji Efekt ze Szkoły Tańca „Prestiż”otrzymało nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej.

Formacja zdobyła tytuł wicemistrza na Mistrzostwach Polski Formacji Tanecznych FTS, a także uzyskała kwalifikację i wzięła udział w Mistrzostwach Świata Formacji Tanecznych w Tańcach Latynoamerykańskich w Bremen. Wśród nagrodzonych są: Beata Przeżywalska, Olga Tęcza, Aldona Błokowska, Przemysław Pyrek, Marek Zieliński, Marcin Błokowski, Karolina Isula. Zawodnicy na spotkaniu w Urzędzie Miasta otrzymali nagrody i gratulacje od prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta. – Doceniam Państwa wysiłek włożony w przygotowania do mistrzostw Polski i świata oraz zaangażowanie z jakim realizujecie swoje sportowe pasje. Udział w zawodach takiej rangi jest dobrą okazją do promocji Oświęcimia jako ważnego ośrodka tanecznego na mapie Polski – powiedział prezydent.

 

Sesja Rady Miasta Oświęcim

W dniu 26 kwietnia 2017 r. o godz. 14.00 w sali Oświęcimskiego Centrum Kultury w Oświęcimiu przy ul. Śniadeckiego 24 odbędzie się sesja Rady Miasta.

Porządek obrad:
1. Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum.
2. Przyjęcie protokołu z XXXIII sesji Rady Miasta.
3. Sprawozdanie z działalności Prezydenta Miasta Oświęcim.
4. Ocena Zasobów Pomocy Społecznej Miasta Oświęcim – druk nr 730/17.
5. Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawach:
5.1. przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w Oświęcimiu ograniczonego ulicami: Garbarska, Kilińskiego, Chodniki, Legionów – druk nr 724/17,
5.2. uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w Oświęcimiu przy ul. 11 Listopada oraz ul. Zagrodowej – druk nr 714/17,
5.3. przyjęcia oraz ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały Nr XXI/407/16 Rady Miasta Oświęcim z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w Oświęcimiu przy ul. Łukowej i Garbarskiej – druk nr 701/17,
5.4. udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Oświęcimskiemu – druk nr 707/17,
5.5. udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Oświęcimskiemu – druk nr 706/17,
5.6. zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Oświęcimiu za 2016 rok – druk nr 712/17,

Otwarty konkurs ofert

Na podstawie uchwały Nr XVII/332/12 Rady Miasta Oświęcim z dnia 25 stycznia 2012 roku w sprawie: określenia trybu postępowania o udzielenie dotacji z budżetu gminy Miasto Oświęcim dla podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku, sposobu jej rozliczania oraz trybu kontroli wykonywania zleconego zadania

Prezydent Miasta Oświęcim ogłasza w dniu 13 kwietnia 2017 r. otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji  zadań w zakresie promocji miasta Oświęcim poprzez sport w okresie od 1 maja do 31 grudnia 2017 r.
 

Oświęcim. Ulgi podatkowe dla nowych inwestycji

 Przedsiębiorcy w Oświęcimiu mogą liczyć na zwolnienia z podatku od nieruchomości na okres dwóch lat. Warunkiem jest przeprowadzenie inwestycji, które dadzą nowe miejsca pracy w określonym czasie. Korzystne dla inwestorów ulgi funkcjonują w mieście od czerwca ubiegłego roku. Konieczne jest jednak zgłoszenie rozpoczęcia inwestycji do Urzędu Miasta. Władze miasta liczą, że w ten sposób Oświęcim stanie się atrakcyjny dla kolejnych inwestorów i spowoduje dalszy rozwój gospodarczy w mieście. – W Oświęcimiu wiele się dzieje pod względem gospodarczym, powstają nowe zakłady, ale nie poprzestajemy na tym. Przygotowujemy kolejne programy, zachęcamy nowych przedsiębiorców, aby zainwestowali w naszym mieście – mówi Janusz Chwierut prezydent Oświęcimia. – W ciągu ostatnich miesięcy zdecydowało się na to pięciu przedsiębiorców. Suma zainwestowanego przez nich kapitału to blisko 106 mln zł, to również około 100 nowych miejsc pracy – kontynuuje.

Życzenia Wielkanocne

 

MIASTECZKO KOLARSKIE NA RYNKU

Urząd Miasta Oświęcim serdecznie zaprasza do Miasteczka Kolarskiego przygotowanego w ramach Karpackiego Wyścigu Kurierów 2017. W dniach 30 kwietnia i 1 maja 2017 r. na ulicach miasta oraz na mecie (I etapu) i starcie (II etapu), który zlokalizowany będzie na Rynku Głównym w Oświęcimiu zobaczymy zmagania aż 33 ekip kolarskich z 19 krajów z całego świata, w tym. m.in.: Polski, Słowacji, Słowenii, Włoch, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Ukrainy, Rosji, Austrii, Belgii, Niemiec, Holandii, Hiszpanii, Norwegii, Kazachstanu, Białorusi i Wielkiej Brytanii.

Poza emocjami związanymi z rywalizacją kolarzy zapraszamy mieszkańców miasta Oświęcim i okolic do odwiedzenia miasteczka kolarskiego gdzie przygotowano wiela atracji dla młodszych i starszych miłośników jednośladów m.in. konkursy, aktywności sportowe, prezentacje sprzętu, pokaz pierwszej pomocy oraz wystepy artystyczne. Warto wybrać się do Miasteczka Kolarskiego na swoim rowerze bo z pewnością nie zabraknie atrakcji dla rowerzystów.