Wybierz wielkość czcionki oraz dobierz kontrast używając klawiszy obok

Wybrany rozmiar: 100%

Obecny styl: Normalny

23-25.09.2016 RYNEK

 

Wsparcie dla inwestorów

 

Rewitalizacja

DZIEJE SIĘ! :-)

Wydarzenia w Oświęcimiu

Kalendarz imprez w Oświęcimiu

Zapraszamy do OCK


 

W naszym mieście


 

OFERUJEMY

POLECAMY

 

POLECAMY

Oferujemy

 

Kochać Człowieka

 

WSZYSCY SŁUCHAMY


 

MIASTO MOJE

DARMOWA APLIKACJA

Rozklad Jazdy MZK

 

Zapraszamy

Praca Oświęcim

POLECAMY

Zapraszamy

 

geoportal

Pogoda

Pogoda w Oświęcimiu

Wykazy nieruchomości przeznaczonych do oddania w dzierżawę w trybie bezprzetargowym

Prezydent Miasta Oświęcim informuje, że podane zostały do publicznej wiadomości, poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miasta Oświęcim przy ul. Jagiełły 23 na okres 21 dni, wykazy nieruchomości przeznaczonych do oddania w dzierżawę w trybie bezprzetargowym przy ulicach: Głowackiego, Nideckiego, Wróblewskiego, Olszewskiego, Pod Olszyną, Batorego, Dąbrowskiego, Wyzwolenia. 

Włoskie i polskie smaki podczas Jesieni Oświęcimskiej

 

 W ramach tegorocznej Jesieni Oświęcimskiej organizatorzy zapraszają do Kuchni świata na smaki jesieni. – Na oświęcimskim rynku w niedzielę 25 września uruchomiona zostanie specjalna kuchnia – informuje Marek Tarnowski naczelnik Wydziału Promocji. – Włosi z Cori wspólnie z oświęcimskimi kucharzami przygotują specjalne dania, charakterystyczne dla tej pory roku, będzie też można zobaczyć jak je gotują – dodaje. Znane włoskie i polskie potrawy jak: bruscheta, zupa z dyni czy prażone na pewno znajdą wielu amatorów i będą prawdziwą ucztą do smakoszy.  Gościem specjalnym Kuchni Świata będzie Michał Bałazy - kulinarny ambasador Polski, a szefem kuchni Sebastian Szromu Schrom.

O strawę dla ducha zadba Teatr Pijana Sypialnia. Zapraszamy na rynek!
 

Informacja o rozpoczęciu konsultacji społecznych projektu "Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Oświęcim na lata 2015-2025"

 

Uprzejmie informujemy, iż od dnia 28 września do dnia 21 października br. przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne dot. projektu dokumentu pn. „Gminny Program Rewitalizacji Miasta Oświęcim na lata 2015 – 2025” wraz z załącznikami.

Sesja Rady Miasta Oświęcim

W dniu 28 września 2016 r. o godz. 14.00 w sali Oświęcimskiego Centrum Kultury w Oświęcimiu przy ul. Śniadeckiego 24 odbędzie się sesja Rady Miasta.

Porządek obrad:
1. Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum.
2. Przyjęcie protokołów z XXIV i XXV sesji Rady Miasta.
3. Sprawozdanie z działalności Prezydenta Miasta Oświęcim.
4. Analiza stanu bezpieczeństwa w mieście Oświęcim za I półrocze 2016 r. - druk nr 524/16.
5. Sprawozdanie z realizacji inwestycji miejskich obejmujące okres od 01 stycznia 2016 r. do 09 września 2016 r. - druk nr 528/16.
6. Informacja o przebiegu wykonania budżetu miasta Oświęcim za I półrocze 2016 roku wraz z Informacją o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej, w tym o przebiegu realizacji przedsięwzięć, o których mowa w art. 226 ust. 3 ustawy o finansach publicznych oraz Informacją o przebiegu wykonania planów finansowych Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego, Oświęcimskiego Centrum Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Zamek w Oświęcimiu za I półrocze 2016 roku uwzględniającą w szczególności stan należności i zobowiązań, w tym wymagalnych – druk nr 522/16.
7. Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawach:
7.1. zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w Oświęcimiu przy ul. Łukowej i Garbarskiej – druk nr 526/16,

Zamknięte ulice w rynku na imprezy w ramach Jesieni Oświęcimskiej

Informujemy Państwa, że w związku z organizacją imprezy pn. „Jesień Oświęcimska” będą zamknięte ulice w Rynku Głównym.
Od 22 września (czwartek) od godz. 13 do 23 września (piątek) do godz. 17 północna pierzeja Rynku Głównego w Oświęcimiu (od strony Sądu Rejonowego) będzie wyłączona z ruchu kołowego
Od 23 września (piątek) od godz. 17 do 26 września (poniedziałek) do godz. 5 rano Rynek Główny w Oświęcimiu będzie wyłączony z ruchu kołowego. W tych dniach nieprzejezdne będą ulice: Mayzla, Plebańska, Rynek Główny. Częściowo zamknięte będą ulice: Solskiego, Mickiewicza, Mały Rynek i Jagiełły. Na ulicy Klasztornej będzie obowiązywał odwrócony kierunek ruchu.

Parkowanie w soboty bez opłat

 

W Oświęcimiu w soboty nie trzeba będzie płacić za parkowanie w strefie płatnego postoju. 22 września wejdą w życie zmiany w uchwale Rady Miasta Oświęcim w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania pojazdów samochodowych na drogach publicznych oraz opłat za postój i sposobu ich pobierania, a to oznacza, że w najbliższą sobotę 24 września możemy zostawić auto w Starym Mieście nie płacąc za to.
Obok rezygnacji z pobierania opłat w soboty poszerzono też strefę płatnego postoju o część ulicy Zaborskiej na odcinku od ulicy Sienkiewicza do ul. Królowej Jadwigi.

Życzenia dla przedszkolaków

 
Kochane Przedszkolaki,

z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka składam Wam serdeczne życzenia. Niech ten czas dzieciństwa trwa jak najdłużej i składa się wyłącznie z pięknych chwil, pełnych miłości i beztroskiej zabawy w gronie rówieśników. Niech uśmiech nigdy nie znika z Waszych twarzy, a odkrywanie tajemnic świata z pomocą Rodziców i Opiekunów Przedszkolnych przyniesie wiele przyjemnych i radosnych doznań.

Janusz Chwierut Prezydent Oświęcimia

 

Fot. Niepubliczne Przedszkole Bajka w Oświęcimiu

Zwycięzcą biegu Maksy Mila został mieszkaniec Tychów


Paweł Kosek z Tychów był pierwszy na mecie Międzynarodowego Biegu Ulicznego Maksy Mila, który w minioną sobotę odbył się w Oświęcimiu. Drugi był Bartłomiej Gaweł z Zaborza, a jako trzeci przybiegł Paweł Jarzębowicz z Oświęcimia. Wśród pań najlepsza była Beata Jarzębowicz, kolejne miejsca na podium przypadły Elżiiecie Grabowskiej-Szyszce i Ewelinie Matyjasik-Lewandowskiej. Bieg organizowany jest dla upamiętnienia św. Maksymiliana Marii Kolbego. Uczestnicy przebiegli dystans 16 km 670 metrów, czyli 10 tzw. mil franciszkańskich. Jest to także nawiązanie do numeru obozowego Maksymiliana Marii Kolbego w KL Auschwitz – 16670.

Demontaże Literatury tym razem o Henryku Sienkiewiczu

 

 

Miejska Biblioteka Publiczna Galeria Książki zaprasza 27 września o godz. 18 na kolejne spotkanie z cyklu Demontaże Literatury. O znaczeniu literatury w naszym życiu oraz twórczości noblisty Henryka Sienkiewicza wykład wygłosi prof. Ryszard Koziołek. Literaturoznawca odpowie na pytanie, będące nawiązaniem do jego esejów ”Dobrze się myśli Sienkiewiczem?”, czy rzeczywiście dobrze się myśli Sienkiewiczem? I czy należy myśleć Sienkiewiczem. - Porozmawiamy również o tym, czy dalej czytamy dzieła Henryka Sienkiewicza i dlaczego ciągle warto, a nawet trzeba to robić. Poruszone zostaną kwestie stereotypu Henryka Sienkiewicza, jako twórcy literatury przygodowej, mitograficznej, która być może krzepiła i krzepi serca czytelników, ale usypia myślenie. Pochylimy się nad bogactwem zagadek i głębią problematyki twórczości autora Trylogii - zachęcają bibliotekarze. 

Jesień Oświęcimska

 
 Jesień w Oświęcimiu rozpocznie się koncertem zespołu Brathanki. Przed nim zaprezentuje się big-band Jack Band, a także zespół rockowo - folkowy GIFLOF. To jedne z wielu propozycji Jesieni Oświęcimskiej, cyklicznej imprezy plenerowej, która w tym roku rozpocznie się 23 a zakończy 25 września. Przez trzy dni na oświęcimskim rynku zaprezentują się m. in. organizacje pozarządowe, na degustację zaproszą Włosi z Cori, którzy w ramach Kuchni świata zaprezentują typowe włoskie potrawy, a oświęcimskie lokale gastronomiczne przygotują polskie specjały jesieni np. prażone czy zupę z dyni. Bardzo atrakcyjnie zapowiada się koncert Filharmonii Pijanej Sypialni pod dyrekcją Daniela Zielińskiego czy "Wodewil Warszawski" spektakl w reżyserii Stanisława Dembskiego. Wielu mieszkańców na pewno chętnie zabawi się na Potańcówce przedmiejskiej, czy zobaczy pokaz włoskiego tańca tradycyjnego w wykonaniu grupy tanecznej z Cori. Dla amatorów rzeczy z „duszą” Muzeum Zamek przygotowało Targowisko staroci, które ulokowane będzie na wzgórzu zamkowym. Nie zabraknie tez konkursów z nagrodami.Zapraszamy!

Hala sportowa będzie gotowa w połowie 2018 roku

 

Pod koniec września rozpocznie się druga, po krytej pływalni, największa inwestycja sportowa w mieście. Przy Zespole Szkół nr 1 u zbiegu ulic: Słowackiego i Wróblewskiego budowana będzie hala sportowa. Elżbieta Majer dyrektor ZS nr 1, największej miejskiej sportowej placówki przyznaje, że hala będzie dobrym rozwiązaniem z uwagi na specyfikę nauczania. A została tak zaprojektowana, aby prowadzić zajęcia dla trzech różnych grup równocześnie. Jest też nowoczesne zaplecze sanitarne. Szkoła od 40 lat kształci młodych sportowców. Obecnie liczy blisko 500 uczniów, którzy w szkole podstawowej uczą się gry w tenisa, jazdy na łyżwach i pływania. Gimnazjaliści trenują piłkę siatkową i tenis, a od ubiegłego roku również łyżwiarstwo. O inwestycję zabiegały też od kilku lat miejskie środowiska szkolne i sportowe. – Wspólnie dyskutowaliśmy o budowie hali, analizowaliśmy gdzie ma powstać, czy ma to być obiekt wolno stojący, czy też przy jednej ze szkół. Ostatecznie zdecydowaliśmy o tej lokalizacji, bo jest tu największa szkoła, która prowadzi klasy sportowe, będzie także dobrze służyć młodzieży z całego Oświęcimia do organizacji zawodów międzyszkolnych – mówi prezydent Janusz Chwierut.

Wizualizacja obiektu z koncepcji projektowej z 2012 roku.

Konkurs ofert na wynajem lokalu użytkowego przy ul. Mickiewicza 2-4

Prezydent Miasta Oświęcim ogłasza konkurs ofert na wynajem na czas nieoznaczony, na działalność gospodarczą lokalu użytkowego przy ul. Mickiewicza 2-4 ( po „ZygMar”). Konkurs odbędzie się w dniu 30 września 2016 r. o godz. 9.00 w Urzędzie Miasta Oświęcim – Wydział Mienia Komunalnego ul. Jagiełły 23, pok. nr 14.

77. rocznica napaści Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę

 

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut zaprasza mieszkańców miasta 17 września o godzinie 12 na plac Tadeusza Kościuszki, gdzie odbędą się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę napaści Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę.
W programie: hymn państwowy, złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza oraz na cmentarzu parafialnym pod pomnikami Żołnierzy Polskich poległych w latach 1914-1918, 1918-1921, 1939-1945 i Żołnierzy Polskich poległych w obronie Oświęcimia we wrześniu 1939 r.

Bieg uliczny. Utrudnienia w ruchu przez 2,5 godziny

17 września br. w Oświęcimiu odbędzie się Międzynarodowy Bieg Uliczny "Maksy Mila", który organizowany jest dla upamiętnienia św. Maksymiliana Marii Kolbego. Biegacze mają do pokonania odcinak 16.670 metrów. W związku z tym przekazujemy informacje o planowanej trasie biegu i utrudnieniach dla mieszkańców, które potrwają ok. 2,5 godziny.

Start – plac przed kościołem św. Maksymiliana, dalej ul. Śniadeckiego (od skrzyżowania z ul. Tysiąclecia), ul. Szpitalną na Kruki i dalej ul. Spokojną, Krasickiego (w części),  po wale przeciwpowodziowym do zbiegu na ul. Wodociągową, aż do połączenia z ul. Szpitalną – co tworzy jedną pętlę. Biegacze mają do pokonania aż 3 pętle. Powrót ul. Szpitalną, Śniadeckiego aż do mety przy kościele św. Maksymiliana Kolbego. W tym miejcu od godz. od 9.30 do 13.30 trwać będzie festyn rodzinny.

W związku z organizacją biegu 17.09.2016  w godz. od 9.45 do 12.15 wyżej wymienione ulice będą zamknięte dla ruchu kołowego. Za utrudnienia przepraszamy.

Wykaz lokalu użytkowego przeznaczonego do sprzedaży przy ul.Wyspiańskiego 23

Prezydent Miasta Oświęcim informuje, że podany został do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicach ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miasta Oświęcim, przy ul. Jagiełły 23 i Zaborskiej 2 w Oświęcimiu, na okres 21 dni, wykaz przeznaczonego do sprzedaży wolnego lokalu użytkowego oznaczonego nr „23” w budynku przy ulicy Wyspiańskiego 19 – 23 w Oświęcimiu z równoczesnym ustanowieniem prawa użytkowania wieczystego ułamkowej części gruntu pod budynkiem.
Termin składania wniosków przez osoby, którym przysługuje pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości na podstawie art. 34 ust.1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015r. poz. 1774 z póź. zm.) upływa z dniem 21 października 2016r. 

Wykaz lokalu użytkowego przeznaczonego do wynajmu przy ul.Staszica 1-11

Prezydent Miasta Oświęcim informuje, że podany został do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicach ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miasta Oświęcim, przy ul. Zaborskiej 2 i Jagiełły 23 w Oświęcimiu, na okres 21 dni, wykaz przeznaczonego do wynajmu na czas nieoznaczony w drodze przetargu lokalu użytkowego przy ul. Staszica 1-11.
 

ogłoszenie o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego

Oświęcim dnia 6 września 2016r.

Znak sprawy:
GA.6721.86.4.2016.II

OGŁOSZENIE
o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
dla terenu położonego w rejonie ulicy Ostatni Etap w Oświęcimiu

Na podstawie art. 17 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 2016r. poz. 778 z późniejszymi zmianami) oraz art. 39 ust. 1 pkt. 1 i 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jednolity Dz. U. z 2016r. poz. 353 z późniejszymi zmianami), zawiadamiam o podjęciu przez Radę Miasta Oświęcim uchwały Nr XXIII/436/16 z dnia 29 czerwca 2016r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w rejonie ulicy Ostatni Etap w Oświęcimiu. Przedmiotem planu jest teren położony w rejonie ulicy Ostatni Etap, wskazany w załączniku graficznym do w/w uchwały.
Zainteresowani mogą składać wnioski do wyżej wymienionego planu.
Wnioski należy składać na piśmie do Urzędu Miasta Oświęcim (32 – 600 Oświęcim, ul. Jagiełły 23) w terminie do dnia 10 października 2016r.
Wniosek powinien zawierać nazwisko, imię, nazwę i adres wnioskodawcy, przedmiot wniosku oraz oznaczenie nieruchomości, której dotyczy.

ogłoszenie o przystąpieniu do sporządzenia zmiany planu miejscowego

Oświęcim, dnia 6 września 2016r.
Znak sprawy:
GA.6721.85.8.2016.II
OGŁOSZENIE
o przystąpieniu do sporządzenia
miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego
w Oświęcimiu w rejonie ul. Kościeleckiej, ul. Pod Olszyną, ul. Zagrodowej

Na podstawie art. 17 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r. poz. 778 z późn. zm.) oraz art. 39 i art. 54 ust.3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r. poz. 353 z późn. zm.), zawiadamiam o przystąpieniu do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, na podstawie podjętej przez Radę Miasta Oświęcim uchwały Nr XXIII/435/16 z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w Oświęcimiu w rejonie ul. Kościeleckiej, ul. Pod Olszyną, ul. Zagrodowej.
Zainteresowani mogą składać wnioski do wyżej wymienionego planu.
Wnioski należy składać na piśmie w siedzibie Urzędu Miasta Oświęcim, ul. Zaborska 2, 32-600 Oświęcim, w terminie do dnia 10 października 2016r.
Wniosek powinien zawierać nazwisko, imię, nazwę i adres wnioskodawcy, przedmiot wniosku oraz oznaczenie nieruchomości, której dotyczy.
Organem właściwym do rozpatrzenia wniosków jest Prezydent Miasta Oświęcim.

Powstaje nowa droga, która odciąży ruch na rondzie przy moście Jagiellońskim i od strony Kęt

 Trwa budowa przedłużenia ulicy Batorego do ulicy Jagiełły. Zakończy się w listopadzie. – Nie tylko modernizujemy i remontujemy drogi w mieście czy na osiedlach. Przygotowujemy też nowe rozwiązania drogowe np. obwodnica północna, której inwestorem jest Zarząd Dróg Wojewódzkich, jak również przedłużenie ulicy Batorego prowadzonej przez miasto – mówi Janusz Chwierut prezydent Oświęcimia. Inwestycja jest już znacznie zaawansowana. Drogowcy przygotowali podbudowę jezdni, chodników i ścieżki rowerowej. Zrobili już ok. 300 - metrowy odcinek chodnika przy ul. Zagrodowej i w kierunku do Castoramy oraz wykonali opaski tzw. bezpiecznik. Są też słupy oświetlenia ulicznego. Równolegle inna firma buduje rondo, bowiem nowa droga o długości ponad 1 km połączy rondo przy Castoramie na drodze krajowej 44 z nowym skrzyżowaniem o ruchu okrężnym w rejonie Kamieńca na drodze wojewódzkiej nr 948 w kierunku Kęt.

Maksy Mila. Bieg uliczny ku czci św. Maksymiliana

 

W Oświęcimiu 17 września biegacze pobiegną w międzynarodowym biegu ulicznym Maksy Mila, który organizowany jest dla upamiętnienia św. Maksymiliana Marii Kolbego. Specyfiką biegu jest jego długość. Uczestnicy przebiegną dystans 16 km 670 metrów, czyli 10 tzw. mil franciszkańskich. Jest to także nawiązanie do numeru obozowego Maksymiliana Marii Kolbego w KL Auschwitz – 16670. Bieg rozpocznie się o godzinie 10, a poprzedzi go msza święta w kościele św. Maksymiliana o godz. 8.30. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

 
Organizatorzy zapraszają nie tylko osoby startujące w biegu, ale też mieszkańców. Dla nich przygotowali festyn rodzinny z animacjami, zabawami oraz konkursy z nagrodami, występy na scenie i pokazy umiejętności zastępów strażackich. Start biegu i festyn odbędą się na placu przed kościołem św. Maksymiliana.

Gospodarzami przedsięwzięcia są miasta należące do Związku Gmin Związanych z Życiem Ojca Maksymiliana. Organizatorem pierwszej edycji biegu w 2013 roku był Teresin, w 2014 –  Zduńska Wola, w 2015 – Pabianice, a w 2016 – Oświęcim.

Zapraszamy