Wybierz wielkość czcionki oraz dobierz kontrast używając klawiszy obok

Wybrany rozmiar: 100%

Obecny styl: Normalny

Wsparcie dla inwestorów

 

zapraszamy

 

Rewitalizacja

DZIEJE SIĘ

DZIEJE SIĘ! :-)

Wydarzenia w Oświęcimiu

Kalendarz imprez w Oświęcimiu

Zapraszamy do OCK


 

W naszym mieście


 

OFERUJEMY

POLECAMY

 

POLECAMY

Oferujemy

 

Kochać Człowieka

 

WSZYSCY SŁUCHAMY


 

MIASTO MOJE

DARMOWA APLIKACJA

Rozklad Jazdy MZK

 

Zapraszamy

Praca Oświęcim

POLECAMY

Zapraszamy

 

geoportal

Pogoda

Pogoda w Oświęcimiu

Utrudnienia w ruchu w związku z Światowymi Dniami Młodzieży

 

 

Przyjazd do Oświęcimia tak dużej grupy młodych ludzi w ramach Światowych Dni Młodzieży spowoduje spore utrudnienia w ruchu. W okresie od 19 lipca od godz. 22 do 3 sierpnia do godz. 23 parking na bulwarach będzie niedostępny dla samochodów osobowych, będą tam parkować autobusy z pielgrzymami. Z ruchu zostanie wyłączony prawy pas ul. Tysiąclecia od skrzyżowania z ul. Słowackiego do ul. Szustera, gdzie będzie miejsce dla autokarów. Ulica Tysiąclecia i ul. Szustera będą wtedy jednokierunkowe. Od 22 lipca w godzinach popołudniowych do 24 lipca do godz. 6 nie będzie można poruszać się po ulicach wokół rynku, z uwagi na sobotni koncert Miasto Pokoju - Młodym. 

TAGI:

Błyskawiczna interwencja zapobiegła tragedii. Strażnicy miejscy uratowali młodego mężczyznę

 
 

26 lipca około godziny 17.40 dwuosobowy patrol Straży Miejskiej podczas rutynowej kontroli w dzielnicy Dwory-Kruki, w rejonie ul. Wodociągowej, zauważył leżącego na torach kolejowych mężczyznę, który jak się później okazało był pod wpływem alkoholu. Strażnicy znieśli mężczyznę z torowiska, a kilka chwil później tą trasą przejechał pociąg. Po wylegitymowaniu okazało się, że jest to 30 - letni mieszkaniec Oświęcimia. Z uwagi na agresywne zachowanie mężczyzna został przewieziony do izby wytrzeźwień w Jaworznie.

Bezpłatne warsztaty w skateparku co piatek

 

 

Do końca wakacji Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wspólnie z instruktorami ze szkoły Skateboard w Katowicach zaprasza na bezpłatne warsztaty z jazdy na rolkach, deskorolkach, bmxach i hulajnogach. Zajęcia odbywają się w piątki w godzinach od 11 do 14 w skateparku przy ul. Szustera.

1 sierpnia - rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

 
 1 sierpnia 2016 r. przypada 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak co roku, w godzinę „W” o godz. 17, władze miasta upamiętnią tamte wydarzenia i oddadzą hołd bohaterom składając kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Tadeusza Kościuszki oraz pod Ścianą Śmierci w KL Auschwitz. 
 W tym dniu na jedną minutę o godzinie 17 włączone zostaną syreny alarmowe OSP.
Zapraszamy mieszkańców do udziału w uroczystości składania kwiatów oraz zatrzymanie się w chwili włączenia syren i minutę ciszy.

Zawodnik z Oświęcimia Andrzej Haj odniósł kolejny sukces na międzynarodowych zawodach

 

Podczas IX Mistrzostw Europy Osób po Transplantacji i Dializowanych w Helsinkich  - Vantaa w Finlandii wywalczył pięć medali. Trzy złote krążki zdobył w biegu na 200 m, w skoku wzwyż i w skoku w dal, jeden srebrny w pchnięciu kulą oraz jeden brązowy w rzucie dyskiem. – Najlepszym zawodnikiem mistrzostw po raz drugi w historii startów został Polak, Dawid Zimkowski, który zdobył 7 złotych medali. 5 indywidualnie i 2 w sztafetach w pływaniu z kolegami – informuje Krystyna Murdzek prezes Polskiego Sportu po Transplantacji. W Helsinkach startowało 17 osób po transplantacji narządów, w tym: 11 po przeszczepie nerki i 6 wątroby. Wszyscy zawodnicy są członkami Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji z siedzibą w Iwoniczu –Zdroju. Zawodnicy rywalizowali w: darcie, lekkiej atletyce, mini-maratonie, pływaniu, tenisie ziemnym i stołowym. 

 

 

Fot. Polski Sport po Transplantacji

Uwaga na burze z gradem!

 

 

 

Również dzisiaj służby meteorologiczne z IMGW w Krakowie nie mają dobrych informacji. Przestrzegają przed wystąpieniem silnych burz z opadami deszczu od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm, oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie może spaść grad.

Nowoczesny quad ułatwi prowadzenie akcji ratowniczych

 

Ochotnicy z oświęcimskiej Ochotniczej Straży Pożarnej mają nowy pojazd typu quad. Ułatwi on dotarcie do miejsc niedostępnych dla samochodów strażackich podczas przeprowadzania akcji ratowniczo – gaśniczych czy zabezpieczeń przeciwpowodziowych. – Quad ma napęd na cztery koła, wyciągarkę, oświetlenie i sygnały dźwiękowe, jak dla pojazdów uprzywilejowanych – wymienia Wojciech Chrzan naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Oświęcimiu. –  Może jeździć do każdego rodzaju działań podczas poszukiwań czy akcji powodziowych, będzie można nim przewieźć niezbędny sprzęt, jak np. pompy czy rękawy – dodaje. Czterokołowiec został zakupiony przy wsparciu miasta Oświęcim. Dotacja wyniosła 30 tys. zł.

Uwaga! Burze i deszcz

 

 

IMGW w Krakowie prognozuje dzisiaj wystąpienie silnych burz z opadami deszczu od 20 mm do 40 mm, lokalnie na południu województwa do 50 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie może spaść grad.

Ogłoszenie o naborze wniosków na dotacje

KOMUNIKAT PREZYDENTA MIASTA OŚWIĘCIM

O PRZYJMOWANIU WNIOSKÓW O UDZIELENIE DOTACJI W ROKU 2017

na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, zlokalizowanych na terenie miasta Oświęcim
Na podstawie art. 40 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. 2016r. poz. 446), art.81 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (tekst jednolity Dz. U. z 2014 r. poz.1446 z późn. zm.) oraz § 3 uchwały Nr L/935/14 z dnia 26 marca 2014r. (Dz. Urz. Woj. Małopolskiego z dnia 11.04.2014r. poz. 2171)

Eksplozja młodości i radości na oświęcimskim rynku

 

Młodzi pielgrzymi sobotnim koncertem na oświęcimskim rynku zakończyli swoje kilkudniowe przygotowania do spotkania z papieżem Franciszkiem w Krakowie. Goście bawili się znakomicie, zwłaszcza  podczas tańców integracyjnych. Dla licznie zgromadzonej publiczności zagrały zespoły: Fausystem i Krzywa Alternatywa. Wspólna zabawa zakończyła się odśpiewanie pieśni "Maryjo, Królowo Polski".

Organizatorem koncertu "Miasto Pokoju - Młodym" było miasto Oświecim. 

 

 

 

 

Rzeźby z przyszłości. Jubileuszowa wystawa Agaty Agatowskiej z okazji 20.lecia pracy artystycznej

 

W kilku instytucjach kultury Oświęcimia i na rynku staną rzeźby artystki. Połączenie tych miejsc i wypełnienie ich współczesnymi rzeźbami jest próbą dialogu z przeszłością i innego niż historyczne spojrzenia na miasto dzisiaj - spojrzenia przez pryzmat sztuki i teraźniejszości, a nawet przyszłości.
W ramach wystawy prace artystki można obejrzeć w następujących miejscach:
Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży 29.07-31.08.2016
Oświęcimskie Centrum Kultury 29.07-8.09.2016
Rynek Starego Miasta 29.07-30.09.2016
Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu 29.07-31.12.2016
Miejska Biblioteka Publiczna Galeria Książki 29.07-31.12.2016
Muzeum Zamek w Oświęcimiu 29.07-31.12.2016

Ogłoszenie o ponownym wyłożeniu do publicznego wglądu projektu zmiany planu miejscowego

Oświęcim, dnia 18 lipca 2016r.
Znak sprawy:
GA.6721.69.75.2014.II

Ogłoszenie
Prezydenta Miasta Oświęcim
o ponownym wyłożeniu do publicznego wglądu projektu
zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Na podstawie art. 17 pkt 9 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity: Dz. U. z 2016r., poz. 778), a także w nawiązaniu do uchwały Nr Ll/966/14 z dnia 30 kwietnia 2014r. oraz art. 39, 54 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t. j. Dz.U. z 2016r. poz. 353 z późn. zm.),zawiadamiam o ponownym wyłożeniu do publicznego wglądu oraz o możliwości zapoznania się z dokumentacją projektu zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Oświęcim dla terenu w rejonie ulicy Kamieniec wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, w dniach od 1 sierpnia 2016r. do 30 sierpnia 2016r., w siedzibie w Urzędzie Miasta Oświęcim, ul. Jagiełły 23, 32-600 Oświęcim, I piętro pok. nr 22 - w godz. 8.00 – 14.00. Ponadto projekt zmiany planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko udostępniony zostanie na stronie internetowej Urzędu: www.web.um.oswiecim.pl.
Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie zmiany planu rozwiązaniami odbędzie się w dniu 30 sierpnia 2016r (wtorek), o godzinie 14:00, w siedzibie Urzędu Miasta Oświęcim, ul. Zaborska 2, 32-600 Oświęcim, I piętro sala nr 15.

Wykaz lokali użytkowych przeznaczonych do wynajmu

Prezydent Miasta Oświęcim informuje, że podany został do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie na tablicach ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miasta Oświęcim, przy ul. Zaborskiej 2 i Jagiełły 23 w Oświęcimiu, na okres 21 dni, wykaz przeznaczonych do wynajmu na czas nieoznaczony w drodze przetargu lokali użytkowych przy ul. Wyspiańskiego 11 oraz przy ul.Mickiewicza 2-4.

Zbiór podstawowych informacji organizacyjnych dla osób planujących pobyt w Krakowie w dniach 26.07-1.08

Zbiór podstawowych informacji organizacyjnych dla osób planujących pobyt w Krakowie w dniach 26.07-1.08 w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży

 

 

Kolejne grupy zwiedzają Oświęcim

 

Pielgrzymi z różnych krajów świata, kolorowi i radośni, od kilku dni przemierzający miasto pokazują, że również Oświęcim uczestniczy w Światowych Dniach Młodzieży.

Dla wielu z nich jest to pierwsza wizyta w Polsce. Niektórzy jak grupa z Malezji, pokonali tysiące kilometrów w drodze do naszego kraju. Pierwszego dnia przyjechali zobaczyć Oświęcim. Malezyjczycy przeszli trasę na której są: Galeria Książki, kościół św. Maksymiliana i Oświęcimskie Centrum Kultury. Mówią, że chcą być częścią tego ważnego wydarzenia, jakim jest spotkanie młodych katolików i zobaczyć papieża Franciszka.

TAGI:

Wygrała konkurs. Od 1 września Renata Chudy będzie nowym dyrektorem Miejskiego Przedszkola nr 18

 
Renata Chudy odebrała dzisiaj od prezydenta Oświęcimia nominację na stanowisko dyrektora Miejskiego Przedszkola nr 18 na okres pięciu lat. Obowiązki przejmie 1 września. Miejsce na tym stanowisku zwolni się w związku z przejściem na emeryturę obecnej dyrektorki Ewy Rułki. Otwarty konkurs na  dyrektora przedszkola  odbył się 14 lipca. Renata Chudy  ma blisko 30. letnie doświadczenie w pracy z dziećmi i wysokie kwalifikacje zawodowe. Wcześniej pracowała w Miejskim Przedszkolu nr 9 i Miejskim Przedszkolu nr 17, a obecnie jest nauczycielem w niepublicznym „Tęczowym przedszkolu”.

Wykazy nieruchomości przeznaczonych do oddania w dzierżawę w trybie bezprzetargowym

Prezydent Miasta Oświęcim informuje, że podane zostały do publicznej wiadomości, poprzez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miasta Oświęcim przy ul. Jagiełły 23 na okres 21 dni, wykazy nieruchomości przeznaczonych do oddania w dzierżawę w trybie bezprzetargowym przy ulicach: Wyzwolenia, Jagiełły, Orłowskiego.

Entuzjazm i radość pielgrzymów udzielają się wszystkim

 

Podczas pierwszego dnia diecezjalnych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży Oświęcim odwiedziło 36 grup. W sumie 1800 pielgrzymów z różnych krajów m. in. Wielkiej Brytanii, Rosji, Portugalii, Filipin, Włoch, Chin zapoznało się z przygotowanymi przez miasto propozycjami zwiedzania historycznych i współczesnych miejsc. To tylko część z zapowiedzianej ponad 5 tys. liczby gości, którzy obok pobytu w KL Auschwitz chcą poznać również Oświęcim. Młodzi ludzie, jak mówią,  przyjechali  do Polski z różnych stron świata, by spotkać się z papieżem Franciszkiem i jak zgodnie podkreślają, aby pogłębić swoją duchowość. 

TAGI:

Radni jednogłośnie za absolutorium dla prezydenta

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut otrzymał od Rady Miasta absolutorium za 2015 rok. Za jego przyjęciem głosowali wszyscy radni. To jedna z ważniejszych uchwał, oznaczająca stwierdzenie przez radnych prawidłowości działania finansowego miasta za ubiegły rok. Pozytywnie wykonanie ubiegłorocznego budżetu zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa oraz Komisja Rewizyjna Rady Miasta. Budżet 2015 roku po stronie wykonania dochodów wyniósł ponad 149 mln 775 tys. zł, a po stronie wydatków ponad 155 mln 912 tys. zł.Deficyt budżetu, który pierwotnie zakładał ponad 10,6 mln zł został zmniejszony do 6 mln złotych. – Miniony rok był pierwszym, kiedy nowa rada uchwaliła swój budżet. Wykonaliśmy go rzetelnie, prawidłowo i myślę, że zgodnie z państwa oczekiwaniami, jak również mieszkańców – mówił na ostatniej sesji Janusz Chwierut prezydent Oświęcimia. 

Kolorowe i roześmiane grupy pielgrzymów przemierzają Oświęcim

Na oświęcimskim rynku, w rejonie muzeum, w kościele św. Maksymiliana czy przy Oświęcimskim Centrum Kultury można zobaczyć młodych ludzi, którzy w naszym mieście od 20 do 23 lipca przygotowują się na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie. Pogoda dopisuje, a młodzi ludzie z blisko 30 krajów m. in. z Francji, Niemiec, Słowacji, Kanady, USA, Brazylii, Malezji, Zanzibaru z zaciekawieniem poznają historię Oświęcimia. Opiekuje się nimi ponad 50 osób, w tym m. in. wolontariusze i przewodnicy. Miasto przygotowało dla nich cztery trasy zwiedzania miasta. Chętnych do skorzystania z takiej możliwości jest ponad 5 tys. osób. Pielgrzymi poznają zabytki świadczące o długiej historii miasta, społeczność oświęcimskich Żydów, miejsca, z którymi związane są postacie świętych i błogosławionych oraz Oświęcim – Miasto Pokoju.