Wybierz wielkość czcionki oraz dobierz kontrast używając klawiszy obok

Wybrany rozmiar: 100%

Obecny styl: Normalny

XXIV Sportowy Turniej Miast i Gmin

ZAPRASZAMY

Oferujemy

 

Wsparcie dla inwestorów

 

Rewitalizacja

DZIEJE SIĘ! :-)

 

NIEPODLEGŁA

 

Wydarzenia w Oświęcimiu

Kalendarz imprez w Oświęcimiu

Fundusze Małopolskie

Zapraszamy do OCK


 

OFERUJEMY

POLECAMY

 

POLECAMY

Ważne


 

Kochać Człowieka

 

WSZYSCY SŁUCHAMY


 

MIASTO MOJE

DARMOWA APLIKACJA

Rozklad Jazdy MZK

 

Zapraszamy

Praca Oświęcim

Praca Oświęcim

POLECAMY

Zapraszamy

 

geoportal

Pogoda

Pogoda w Oświęcimiu

Oświęcim. Rezolucja Rady Miasta w sprawie niedostatecznego finansowania oświaty

Na kwietniowej sesji radni podjęli rezolucję, w której wyrażają stanowczy sprzeciw wobec niedostatecznego finansowania oświaty. Skierowali ją m. in. do rządu, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Finansów, parlamentarzystów Ziemi Oświęcimskiej.- Ten protest jest skierowany przeciwko takim działaniom rządu, który przerzuca na barki samorządu finansowanie oświaty, a decyzyjność pozostawia po swojej stronie. Przeprowadzona w ubiegłym roku reforma oświaty zmieniła całą organizację szkół w mieście. Zostały zlikwidowane gimnazja. W ich miejsce powstały szkoły podstawowe, co wymusiło dodatkowe koszty po stronie samorządu. W Oświęcimiu było to w tamtym roku ok. 1,5 mln zł, a w tym spodziewamy się, że będzie ok. 3 mln zł. Ostatnia decyzja Ministerstwa Edukacji Narodowej bardzo nas zaskoczyła. Nie dość, że wysokość subwencji na ten rok jest o ponad 400 tys. zł niższa niż rok wcześniej, to pani minister podpisała rozporządzenie o zwiększeniu wynagrodzeń nauczycielom od 1 kwietnia, nie zapewniając na to pieniędzy w subwencji oświatowej. Uważam, że nauczycielom należy się podwyżka, a pieniądze powinny być zabezpieczone w budżecie państwa. Mamy więc sytuację, że rząd podjął decyzję o podwyższeniu płac, ale z pieniędzy lokalnego samorządu, czyli miasta Oświęcimia. Musimy więc w tym roku zabezpieczyć dodatkowo 1 mln zł na podwyżki dla nauczycieli z budżetu miasta, bo rząd ich nam nie przekazał. Pomniejszy nam to wydatki na inne potrzebne zadania, jak modernizacje dróg. Takie działanie rządu to dalsza centralizacja państwa i ograniczanie roli samorządu – komentuje prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Oświęcim. Ulice w Rynku Głównym zamknięte na czas Juwenaliów

 

Samorząd Studencki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, organizator Juwenaliów Oświęcimskich 2018 informuje, że w związku z imprezą ul. Mayzla na odcinku od skrzyżowania z ul. Dąbrowskiego do skrzyżowania z ulicą Rynek Główny, ul. Rynek Główny na całej długości oraz odcinek ul. Plebańskiej od skrzyżowania z ul. Dąbrowskiego do skrzyżowania z ulicą Rynek Główny będą zamknięte od 24 maja od godz. 22 do 26 maja do godz. 8.

Za utrudnienia organizatorzy przepraszają.

Oświęcim. Już w czwartek rusza V edycja Oświęcimskiego Forum Praw Człowieka

 Anna Wolff-Powęska, Andrzej Zoll, OP Tomasz Dostatni, Adam Bodnar, Monika Płatek, Bożena Szubińska, Henryk Wujec, Zbigniew Nosowski, Yaron Becker i wielu innych znakomitych gości weźmie udział w majowym V Oświęcimskim Forum: Europa wobec wyzwań XXI wieku. Forum organizowane jest 24 i 25 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej przez Oświęcimski Instytut Praw Człowieka i Miasto Oświęcim.

Głównym tematem tegorocznej konferencji jest szeroko rozumiana wolność słowa w przestrzeni publicznej, coraz intensywniej i celowo zalewanej przez fałszywe treści.
Konferencja skierowana jest do działaczy społecznych, pracowników nauki, nauczycieli, przedstawicieli instytucji działających na rzecz praw człowieka oraz edukacji historycznej, ludzi wrażliwych na otaczający świat.

Szczegółowy program:

http://www.ofpc.pl/pliki/PROGRAM%20MAJ%202018.pdf

Oświęcim. Nie masz pomysłu na niedzielę? Wybierz się na kajaki

 Już w niedzielę, 27 maja, po raz kolejny zapraszamy na spływy kajakowe.  Do przepłynięcia jest blisko 2,5 km odcinek Soły od tzw. „plaży” na bulwarach do progu wodnego na Krukach. W ciszy i w otoczeniu przyrody będzie można przyjemnie spędzić czas wolny. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji otwiera wypożyczalnię już od godziny 12. Nad bezpieczeństwem kajakarzy czuwają ratownicy z Miejskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Organizator zapewnia powrót do miasta busem. 

Dwa tygodnie temu z przejażdżki kajakiem po Sole skorzystało prawie 100 osób.

Kolejne terminy otwarcia wypożyczalni kajaków, która czynna jest w godzinach od 12 do 17: 10 i 24 czerwca, 8 i 22 lipca, 5 i 19 sierpnia, 2 i 16 września. Organizator zastrzega sobie prawo odwołania spływu z uwagi na warunki pogodowe lub wysoki stan wody. 
Regulamin znajduje się na stronie www. mosir.oswiecim.pl

Oświęcim. Brać akademicka świętuje. Juwenalia 2018 już w piątek

  

25 maja o godzinie 16 na Rynku Głównym rozpoczną się Juwenalia 2018. Na scenie zaprezentują się
 zespoły: WALK, Silver Samurai, 4szmery i gwiazda wieczoru Farben Lehre. Oficjalne rozpoczęcie wraz
z przekazaniem studentom klucza do miasta zaplanowane jest na godzinę 16.45. Na wydarzenie zaprasza Samorząd Studencki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.

 

 

Fot. Nadesłane przez organizatorów

Wsparcie doradcze i finansowe dla przedsiębiorców

 

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. prowadzi rekrutację do projektu „Lider CSR – zarządzanie wiekiem – Małopolska Zachodnia”
W ramach projektu, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z Małopolski Zachodniej (powiaty: chrzanowski, olkuski, oświęcimski oraz wadowicki), mogą otrzymać wsparcie doradcze z zakresu opracowania/aktualizacji strategii zarządzania wiekiem oraz wsparcie finansowe do 5 000 zł na doposażenie lub wyposażenie stanowiska pracy.

W projekcie mogą wziąć udział mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z Małopolski Zachodniej, które posiadają siedzibę, oddział, filię lub inną jednostkę organizacyjną na terenie tego subregionu województwa małopolskiego, a fakt ten ma odzwierciedlenie w dokumentach rejestrowych firmy. Organizacja pozarządowa, która prowadzi regularną działalność gospodarczą i jest wpisana do rejestru przedsiębiorców, również traktowana jest jako przedsiębiorstwo.

Oświęcim. Przedsiębiorco uzupełnij numer PESEL w CEIDG

Przypominamy, że do 19 maja 2018 r. przedsiębiorcy, którzy założyli firmę przed 1 stycznia 2012 roku powinni uzupełnić w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej swój numer PESEL. 
Weryfikacji nr PESEL można dokonać osobiście w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Oświęcim, ul. Solskiego, pok.15 w godzinach pracy urzędu.

Z kolei, w sobotę, 19 maja urząd uruchamia dyżur telefoniczny. W godzinach od 8. do 12 pod nr telefonów: 33 84 29 315 i 33 84 29 306 przedsiębiorcy będą mogli zweryfikować nr PESEL we wpisie w CEIDG. Wpisy nie posiadające w CEIDG numeru PESEL po 19 maja 2018 r. zostaną wykreślone z CEIDG automatycznie.

TAGI:

Oświęcim. Dopłaty do wymiany pieców w budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych

  Do końca lipca mieszkańcy Oświęcimia mogą składać wnioski do Urzędu Miasta o dopłaty do wymiany pieców w ramach tegorocznej puli pieniędzy. Od tego roku dotyczy to nie tylko właścicieli domów jednorodzinnych. Program został rozszerzony o budynki wielorodzinne. Wnioski mogą składać zarówno właściciele nieruchomości, jak również wspólnoty, po przyjęciu stosownej uchwały. Dotacją będzie objęta wymiana pieców na ogrzewanie gazowe lub podłączenie do sieci ciepłowniczej. Nowością jest możliwość uzyskania kolejnej dotacji w przypadku wymiany pieców węglowych na kocioł gazowy, olejowy, elektryczny lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dofinansowanie dla domów jednorodzinnych w przypadku instalacji gazowej wynosi nawet 7 tys. zł.  Więcej informacji można uzyskać w Wydziale Gospodarki Miejskiej w pokoju 29 (II piętro) lub pod nr tel. 33 84 29 129. Wnioski należy składać w siedzibie Urzędu Miasta Oświęcim, ul. Zaborska 2. 
Przypominamy też, że w 2017 roku Sejmik Województwa Małopolskiego podjął uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Oświęcim. Rynek wyłączony z ruchu na Food Fest Oświęcim

 W związku z organizacją Food Fest Oświęcim na Rynku Głównym informujemy, że od 18 maja (piątek) od godz. 10 do 20 maja (niedziela) do godz. 22 rynek będzie wyłączony z ruchu kołowego. W tych dniach nieprzejezdne będą ulice: Mayzla, Plebańska, Rynek Główny. Częściowo zamknięte będą ulice: Solskiego, Mickiewicza, Mały Rynek i Jagiełły. Na ulicy Klasztornej będzie obowiązywał odwrócony kierunek ruchu.
Ograniczenie to nie dotyczy pojazdów organizatorów imprezy oraz służb miejskich i porządkowych.
Za utrudnienia przepraszamy.

Oświęcim. Urszula Kozioł dołączy do Alei Pisarzy

 Aleja Pisarzy przy oświęcimskiej bibliotece jest projektem realizowanym od 2012 r. Ma upamiętniać wybitnych, żyjących pisarzy, którzy osobiście odsłaniają dedykowaną im pamiątkową płytę, ozdobioną autografem i wybranym cytatem z twórczości. Jest to dobra okazja, by zaprosić do Oświęcimia wybitne osobistości ze świata literatury i wspólnie obcować z mistrzami słowa. W piątek, 18 maja 2018 r. o godzinie 18  będzie miała miejsce kolejna odsłona. - Tym razem zaproszenie do tego zacnego grona przyjęła Urszula Kozioł, poetka, prozaiczka, felietonistka, autorka form dramatycznych, w tym inscenizacji dla dzieci oraz monodramów - mówi Mariola Talewicz, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Poezja Urszuli Kozioł w jakiś zadziwiający i piękny sposób nie ulega czasowi. Pomiędzy wierszami z pierwszych tomików („Gumowe klocki”, 1957; „W rytmie korzeni”, 1963; „Smuga i promień”, 1965),a wierszami z wydanych ostatnio „Ucieczek” (2016) czy „Klangoru” (2014) – przebiega mocna nić pokrewieństwa i najlepiej pojętej ciągłości. Poetka  wypracowała sobie własny, niepowtarzalny styl poetycki, odporny na chwilowe mody i ciekawostki, który pozwala jej skupić się wyłącznie na tym, co dla niej najważniejsze - opowiada Mariola Talewicz. 

Oświęcim. Jedyna taka noc w roku!

W najbliższą sobotę 19 maja zapraszamy na Noc Muzeów.  Do nocnego zwiedzania zapraszają: Muzeum Zamek, Muzeum Żydowskie i Synagoga, Stowarzyszenie Romów w Polsce, Zakład Salezjański im. ks. Bosko w Oświęcimiu oraz Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej Siostry Serafitki. Każda instytucja przygotowała dla zwiedzających wiele atrakcji. Organizatorem nocy jest także Urząd Miasta Oświęcim. Wydarzeniu towarzyszy Festiwal Food Trucków, który rozpoczyna się już w piątek, 18 maja, a zakończy w niedzielę 20 maja. 

 

Sesja Rady Miasta Oświęcim

W dniu 23 maja 2018 r. o godz. 14.00 w sali Oświęcimskiego Centrum Kultury w Oświęcimiu przy ul. Śniadeckiego 24 odbędzie się sesja Rady Miasta.

Porządek obrad:
1. Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum.
2. Przyjęcie protokołu z XLVIII sesji Rady Miasta.
3. Sprawozdanie z działalności Prezydenta Miasta Oświęcim.
4. Analiza stanu bezpieczeństwa w mieście Oświęcim za rok 2017 – druk nr 1021/18.
5. Sprawozdanie za rok 2017 z realizacji ,,Rocznego programu współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi działającymi w sferze pożytku publicznego” - druk nr 1040/18.

Oświęcim. W maju o miłości. XXVI Ogólnopolskie Spotkania Recytatorów i Śpiewających Poezję

 18 i 19 maja w Oświęcimskim Centrum Kultury odbędą się XXVI Ogólnopolskie Spotkania Recytatorów i Śpiewających Poezję "Amor sprawił...". Patronat nad przeglądem objął Prezydent Miasta Oświęcimia.Wydarzeniu towarzyszy koncert Piotra Machalicy pt." Mój ulubiony Młynarski".
"Amor sprawił..." jest konkursem adresowanym do młodzieży i dorosłych pragnących w maju mówić i śpiewać o miłości. 
W pracach jury tegorocznego "Amora" wezmą udział: w kategorii poezji śpiewanej (18 maja) - Danuta Sendecka (muzyk, wokalistka, pedagog), Joanna Kasperek-Szymonik (wokalistka, pedagog), Piotr Machalica (aktor), natomiast w kategorii recytacji (19 maja) - Ana Nowicka (aktorka, reżyser), Piotr Machalica (aktor), Andrzej Popiel (aktor). 

W ramach XXVI Ogólnopolskich Spotkań Recytatorów i Śpiewających Poezję "Amor sprawił..." odbędzie się w piatek,  18 maja o godzinie 19,  koncert Piotra Machalicy pt. "Mój ulubiony Młynarski".
 Szczegółowy program: www.ock.org.pl

Oświęcim. Konsultacje w sprawie Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów

 29 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Nojego 2B, w Auli św. Wawrzyńca o godzinie 17.30, odbędzie się publiczna dyskusja w sprawie projektu Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów. Inwestorem  jest Grupa Synthos S.A. Dyskusja jest elementem konsultacji społecznych organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu. Spotkanie jest otwarte dla mieszkańców, co oznacza, że uczestniczyć w nim może każdy. Celem takiej inicjatywy jest zebranie w jednym miejscu wszystkich stron postępowania, uczestników na tzw. prawach strony oraz innych przedstawicieli społeczeństwa, którzy chcą złożyć dodatkowe wnioski i uwagi. - Spotkanie w takiej formie da nam możliwość prezentacji naszego projektu szerszemu gronu mieszkańców z możliwością natychmiastowej odpowiedzi na ewentualne wątpliwości – mówi Agata Kościelnik, kierownik Komunikacji Korporacyjnej Synthos.

Ogłoszenie o rozpoczęciu konsultacji

Na podstawie uchwały Nr XI/195/15 Rady Miasta Oświęcim z dnia 26 sierpnia 2015 r. w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych Prezydent Miasta Oświęcim ogłasza w dniu 14 maja 2018 r. konsultacje społeczne.

1. Przedmiotem konsultacji są następujące projekty uchwał:
a) w sprawie zasad usytuowania na terenie Miasta Oświęcim miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych,
b) w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie Miasta Oświęcim.

2. Konsultacje będą przeprowadzone w terminie od 21.05.2018 r. do 28.05.2018 r.

Oświęcim. Otwarto sezon spływów kajakowych po Sole

  Słoneczna i ciepła niedziela skłaniała do aktywnego wypoczynku. Nie brakowało więc osób, które zdecydowały się na przejażdżkę kajakiem po Sole. Nowa oferta turystyczna została zainaugurowana w minioną niedzielę, 13 maja. Do przepłynięcia jest  blisko 2,5 km odcinek Soły od tzw. "plaży” na bulwarach aż do progu wodnego Broszkowice. To niezwykle malowniczy fragment rzeki, który teraz  można podziwiać od nieznanej do tej pory strony. Spływy kajakowe organizowane są w co drugą niedzielę do połowy września. Wypożyczeniem kajaków zajmuje się Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Oświęcim. Dobra pogoda i wiele atrakcji podczas Ekomajówki

 Tegoroczna Ekomajówka należała do bardzo udanych. Pomysł na spędzenie niedzielnego majowego popołudnia pod znakiem ekologii przypadł do gustu wielu oświęcimskim rodzinom. I nie tylko. Na placu Pokoju było mnóstwo ludzi. Oferta była bardzo urozmaicona. Było w czym wybierać. Można było pomalować stary autobus, zrobić budkę dla owadów, pojeździć zamiatarką ZUK czy pobawić się w strefie animacji ekologicznych. Na scenie wystawiono dwa przedstawienia na temat zanieczyszczonego powietrza. Jeden przygotowali specjalnie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9. Były też występy grup tanecznych czy pokazy fitness. Sporą atrakcją była też możliwość zobaczenia i wejścia do środka  nowego autobusu marki Solaris, jednego z 19, które w kilku partiach, w przeciągu najbliższego roku wyjadą na ulice miasta.

Oświęcim. Drzewo z Dachau. Symbol porozumienia i działań na rzecz pamięci

 

W parku na Zasolu posadzono dzisiaj lipę z Dachau. To już drugie drzewo, które rośnie w Alei Drzew Pamięci, powstającej w tej części osiedla. W ceremonii zasadzenia drzewa wzięli udział: prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut, burmistrz Dachau Florian Hartman, zastępca konsula generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie Regina von Ahn, zastępca dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau Andrzej Kacorzyk. Towarzyszyła im młodzież z Dachau i ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Oświęcimiu. – Jesteśmy świadkami ważnego wydarzenia, zasadzenia symbolicznego drzewa miasta partnerskiego Dachau, które zostało podobnie jak Oświęcim dotknięte i naznaczone ogromną tragedią – mówił w trakcie uroczystości prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. – Naszym obowiązkiem i zobowiązaniem, swoistym powiernictwem jest to, aby pamiętać o ofiarach KL Auschwitz i KL Dachau i wielu innych miejsc w świecie. Ta tragedia powinna nasz czegoś nauczyć i budować pozytywne pokojowe przesłanie. Dlatego powstał ten projekt tworzenia Alei Drzew Pamięci – zaznaczył prezydent.

ZAPRASZAMY!